Secinājumi
1. Klientu sūdzību apstrādes process ir kompleksa sistēma, kurā iesaistīti ir visi uzņēmuma darbinieki.
2. Efektīva sūdzību apstrādes sistēma ievāc uzņēmumam stratēģiski svarīgu informāciju un sniedz zināšanas par to, kā uzlabot savu produktu.
3. Klientu sūdzību apstrādes sistēmas ieviešana ir atbildīgs un tās izpildes laikā ir svarīgi ievērot, lai visi iesaistītie būtu pietiekami informēti.
4. Uzņēmumiem vissvarīgāk ir nodrošināt, lai klienti savu viedokli izsaka.
5. Klientu sūdzību apstrādes process nekad nenoslēdzas.
6. Latvijas uzņēmumos un pašvaldību iestādēs ir vērojami klientu sūdzību apstrādes sistēmas elementi, taču to potenciāls netiek pilnībā izmantots, jo Latvijā ir vāji attīstīta klientu sūdzēšanās kultūra.
7. Uzņēmumu un pašvaldību iestāžu klientu sūdzību apstrādes sistēmām vērojamas kopīgas iezīmes to uzbūvē, taču to funkcijas un mērķi ievērojami atšķiras.
8. Darba sākumā izvirzītā hipotēze uzskatāma par pierādītu, jo teorētisko materiālu izpēte un darba autora praktiskie pētījumi pierāda, ka Latvijā nav attīstīta sūdzēšanās kultūra, kura sniegtu uzņēmumiem svarīgu informāciju par iespējām uzlabot savu sniegumu.
Ieteikumi
Darba gaitā izpētītais liecina, ka ir klientu sūdzību apstrādes tēma nav pietiekami labi izpētīta un dokumentēta. Šī iemesla dēļ darba autors ir izstrādājis ieteikumus pētījumiem, kādi būtu turpmāk veicami, lai padziļinātu zināšanas par šo priekšmetu:
1. jānoskaidro, kādi pasākumi būtu veicami, lai iedrošināti klientus aktīvāk sniegt savu viedokli uzņēmumiem un pašvaldības iestādēm;
2. jāveic padziļināti pētījumi, meklējot cēloņus tam, kāpēc klienti tik viduvēji vērtē uzņēmumu un pašvaldības iestāžu darbu ar klientiem;
3. jānodefinē, kādi saziņas kanāli būtu izmantojami visefektīvāk, lai klientu viedoklis sasniegtu uzņēmumus un pašvaldības iestādes.
…