-
Metaanalīze
Ievads: Literatūras ziņojumi par H. pylori infekcijas saistību ar kuņģa vēzi ir pretrunīgi.
Metodes: Tika analizēti kohorta vai gadījuma-kontroles pētījumi (ar vecuma un/vai dzimuma kontroles metodēm), izmantojot sākotnējus datus par H.pylori infekciju, ko konstatēja ar seroloģiju.
Rezultāti: tika analizēti 19 pētījumi (2491 pacienti + 3959 kontroles).
Pacientiem ar agrīnu un progresējošu kuņģa vēzi (OR (varbūtības attiecība) - 6.35 vs. 2.13; P=0.01); pacientiem ar kardijas un nekardiālās daļas kuņģa audzēju (OR-1.23 vs. 3.08; P=0.003),populācijas un slimnīcas kontroles gadījumi (OR-2.11 vs. 1.49; P <0.001).
Varbūtības attiecība pret kuņģa vēzi ar H.pylori inficētiem pacientiem ir 1.92 (95% CI, 1.32-2.78), 2.24 (95% CI, 1.15-4.4), un 1.81 (95% CI, 1.16-2.84) visiem pētījumiem, kohort-pētījumiem, gadījumu-kontroles pētījumiem.
H.pylori inficētiem jauniem pacientiem ir lielākas kuņģa vēža attīstības risks nekā vecākiem pacientiem. Jauniem pacientiem vecumā ≤29 - OR 9.20; vecākiem pacientiem ≥70 – OR 1.05. H. Pylori infekcija asociējas ar intestinālo vai difūzo kunģa vēža tipu. Secinājumi: H.pylori infekcija ir riska faktors kuņģa vēža attīstībai. Ziņoto rezultātu heterogenitāte ir saistīta ar atšķirībām kontroles izvēlē, pacienta vecumu un kuņģa vēža vietu un stadiju.
…
Meta-analīze ir Īpašs pētījumu veids, kas ļauj apkopot rezultātus no dažādiem pētījumiem par vienotu tēmu un iegūt vienotus secinājumus. Tas ir galenokārt, kvantitatīvās analīzes instruments. Visbiežāk lieto, lai novērtu dažādu veselības aprūpes intervenču efektivitāti, apkopojot un salīdzinot rezultātus no randomizētiem klīniskajiem pētījumiem. Meta-analīzes būtība: Pieejas mērķi: – Novērtēt pētāmā faktora efektu un tā statistiskās ticamības pakāpi; – Novērtēt vai atrastie efekti ir homogēni un reproducējami. Ļoti būtiska ir kritēriju noteikšana pētījumu iekļaušanai – Risks pētījumu atlasē: pētījumi, kur nav uzrādījuši statistiski nozīmīgas atšķirības starp grupām, vai kurā pētāmais faktora efekts nerada būtiskas izmaiņas, retāk tiek publicēti. Vieglāk atrodami pētījumi, kuri šādas izmaiņas uzrāda.
Koledžas darbs.
