-
Komercsabiedrību dibināšana
Akciju sabiedrības reģistrēšanas process
Akciju sabiedrību ir jāreģistrē pēc tās juridiskās adreses attiecīgā Uzņēmumu reģistra reģionālajā nodaļā, lai to izdarītu jāveic sekojošas darbības:
1. Dibinātāji sagatavo AS dibināšanas dokumentus:
• noslēdz dibināšanas līgumu – ja dibinātājs ir viens, tad pieņem dibināšanas lēmumu;
• pieņem statūtus;
• izveido pārvaldes institūcijas.
2. Dibinātāji atver Akciju sabiedrības kontu bankā:
• banka izsniedz izziņu par konta atvēršanu.
3. Dibinātāji apmaksā pamatkapitālu:
• pamatkapitālu apmaksā naudā.
4. Dibinātāji iesniedz pieteikumu Uzņēmumu reģistram:
• pieteikumam pievienojami papildus dokumenti;
• parakstus uz atsevišķiem dokumentiem apliecina zvērināts notārs vai Uzņēmumu reģistra amatpersona, vai dokuments jāparaksta ar e-parakstu.
5. Uzņēmumu reģistra valsts notārs pieņem lēmumu ierakstīt AS komercreģistrā:
• Uzņēmumu reģistrs nosūta pieņemto lēmumu sabiedrībai un komercreģistra ierakstu izsludina laikrakstā „Latvijas Vēstnesis” (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, 2002).
…
Ikvienam cilvēkam ir dažādas vajadzības, kuras nepieciešams apmierināt – sākot no fizioloģiskajām (izsalkums, slāpes utt.) un beidzot ar sevis pilnveidošanas vajadzībām (garīgie un materiālie līdzekļi). Lai apmierinātu savas vajadzības cilvēkam ir nepieciešama nodarbošanās, kas spētu nest ienākumus – naudu. Viena no tām varētu būt uzņēmējdarbība, kas tiek definēta kā „ilgstoša vai sistemātiska, pašiniciatīvas ierosināta saimnieciska darbošanās un kapitāla ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, pārdošanu vai pakalpojuma sniegšanu, lai gūtu peļņu” (Abizāre, 2004, 5). Latvijā likums „Par uzņēmējdarbību” tika pieņemts 1990. gada 26. septembrī, bet mūsdienās tas ir zaudējis savu spēku, jo no 2002. gada stājās spēkā „Komerclikums”, kas līdz šim brīdim regulē komercdarbības vidi (Rurāne, 2002, 13). Kopš Komerclikuma stāšanās spēkā, ir mainījies vairāku uzņēmējdarbības terminu skaidrojums. Normatīvajos aktos vairs nav sastopams jēdziens „uzņēmējdarbība”, bet ir jēdziens „komercdarbība” kā arī vārds “uzņēmējs” ir mainīts uz vārdu “komersants”.
