-
Supremātisms
Darba analīze
Manuprāt, šajā K. Maļēviča mākslas darbā skaidri parādās neskaidrais līdzsvars, ņemot vērā to, kā šai darbā izvietotas ģeometriskās figūras un domās mākslas darbam pāri novelkot iedomātu vertikālu vai horizontālu viduslīniju, tas nesadalās divās vienādās daļās. Katras figūras forma, krāsa un attiecība pret pārējām figūrām šajā darbā ir ļoti pārdomāta – neko pieliekt vai atņemt, tātad varam secināt, ka kompozīcija izveidota ļoti labi.
Kompozīcijā ievietotais aplis un slīpi novietotā zilā trapece ar proporcionāli mazo, melno taisnstūri tai apakšpusē, labi „nojauc” darbā esošās iedomātās taisnās līnijas uz kurām izvietots gan melnais kvadrāts, gan mazāks dzeltens taisnstūris ar brūno kvadrātiņu tā labajā, apakšējā stūrī. Taču arī tas ir darīts pārdomāti, jo ir saskatāmas likumsakarības pēc kurām gan aplis, gan zilā trapece ir novietotas tieši tur un nekur citur šajā darbā.
Uzskatu, ka šajā darbā vairāk pamanāms ir figūru kontrasts vienai pret otru un to krāsu kontrasts pret fonu, tātad secinām, ka šīs abas lietas ir darbā dominējošās. Ritms šai darbā, manuprāt, neparādās.
…
Kas ir supremātisms? Šis krievu avangarda virziens attīstās no 1913. gada līdz 1918. gadam, nonākot pie pilnīgas abstrakcijas. Mākslinieki glezno uz vidēji liela formāta audekliem. Kvadrāti, taisnstūri, apļi, trijstūri un krusti gleznā saskaras, pārklājas vai brīvi izvietoti uz vienkrāsaina fona. Bieži vien uz balta fona tiek izmantoti dzeltenās, sarkanās, brūnās, zaļās un melnās krāsas toņi. Tā aizsācējs un teorētiskais pamatotājs ir ukraiņu izcelsmes mākslinieks Kazimirs Maļēvičs (1878-1935). Viņš bija arī mākslas grupas „Supremus” vadītājs. Kazimira Maļēviča biogrāfija. Darba analīze.
