-
Medicīnas dēle
Konspekts7 Anatomija, veselība, medicīna, higiēna, Bioloģija
Tāpēc no dabiskajām populācijām savāktās un audzētavās audzētās medicīnas dēles joprojām ir ļoti pieprasīta prece farmācijas rūpniecības tirgū visā Pasaulē.
2)dzīvas medicīnas dēles tiek plaši izmantotas plastiskajā un mikroķirurģijā.
Dēles siekalu dziedzeros esošie savienojumi palīdz ķirurģiski izraisīto asinsvadu savainojumu recēšanā pēcoperācijas periodā un labvēlīgi ietekmē iztaisnojamos audus un orgānus.
3)plašā medicīnas dēļu izmantošanas joma, ir zinātniskais un mācību darbs. Medicīnas dēle ir klasisks izpētes objekts neirobioloģijā un dzīvnieku fizioloģijā.
Medicīnas dēles joprojām veiksmīgi izmanto vairāku slimību, piemēram, augsta spiediena slimību, glaukomas, sirds išēmijas slimības, tromboflebīta, vēnu paplašinājumu, hemoroīdu u.tml. slimību ārstēšanā.
Lai arī ar medicīnas dēļu, kas ir relatīvi prasīgas pret dzīves apstākļiem, audzēšanu rūpnieciskos mērogos mākslīgos apstākļos mūsdienās nodarbojas vairāki uzņēmumi Lielbritānijā, Vācijā, Francijā, Ukrainā, ASV, Krievijā un citur, diemžēl tā vēl nav pilnībā aizvietojusi dzīvnieku vākšanu dabā. Šobrīd no dabiskām populācijām savāktu medicīnas dēļu lielākie eksportētāji ir Ungārija, Grieķija, Balkānu valstis un Turcija, no kurienes gadā eksportē apmēram desmit tonnas.
Daļa dēļu ir plēsīgas un uzbrūk sīkiem ūdensdzīvniekiem, citas kļuvušas par ektoparazītiem – viņas sūc dažādu bezmugurkaulnieku, piemēram, gliemju, mugurkaulnieku, tai skaitā arī cilvēka asinis.
…
Medicīnas dēle Sugu un tās biotopus ietekmējošie faktori pasaulē ir ķeršana un tirdzniecība (izmantošanai medicīnā), saimniekorganismu skaita samazināšanās, dabiskie ienaidnieki, indīgās vielas vidē, ekstremāli laika apstākļi. Tomēr Latvijā neviens no šiem faktoriem nav ar lielu nozīmi. Šobrīd medicīnas dēle ir sastopama 12 īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kur ir zināmas 27 medicīnas dēles apdzīvotas ūdenstilpnes. Tas ir ap 56 % no visām Latvijā apzinātajām sugas mikropopulācijām. Sugas raksturojums Dēles ir posmtārpu tipa klase. Klasē ir aptuveni 400 sugu. Palearktikā konstatētas apmēram 64 sugas. Izplatītas visā pasaulē. Vairumam sugu ir parazītisks dzīves veids, taču daļa sugu ir plēsīgas. Parazītiskās dēļu sugas var pārnēsāt cilvēku un dzīvnieku slimību ierosinātājus. Aptuveni 12 pasaulē sastopamās dēļu sugas izmanto medicīnā – tās ir dēļu sugas, kuras spēj pārkost cilvēka ādu. Medicīnas dēles taksonomiskā piederība: Tips: Annelida, posmtārpi Klase: Hirudinea, dēles Kārta: Arhynchobdellida, žokļdēles Apakškārta: Hirudiniformes Dzimta: Hirudinidae WHITEMAN, 1868, žokļdēles Apakšdzimta: Hirudininae BLANCHARD, 1892 Ģints: Hirudo LINNAEUS, 1758, žokļdēles Suga: Hirudo medicinalis LINNAEUS, 1758, medicīnas dēle, medicīnas žokļdēle
