-
Bērna sociālās problēmas un to risinājumi
5. Emociju pašregulācijas grūtības un agresija
Zanei ir grūtības kontrolēt savas darbības, paredzēt to sekas, kā arī iespējamās briesmas. Meitene tiek rūpīgi uzmanīta gan rotaļājoties rotaļlaukumā, gan mājās, gan bērnudārzā, lai nenodarītu pāri ne sev, ne citiem bērniem. Vecāki ar attēlu palīdzību māca Zanei izpratni par citu cilvēku emocijām un tām atbilstošām sejas izteiksmēm – sāpes, prieks, asaras, skumjas u.tml. Tāpat, tiek mēģināts paskaidrot, kādas izjūtas pārdzīvo citi cilvēki fiziskas ietekmēšanas gadījumā. Lai atbrīvotos no iekšējās spriedzes un mazinātu emocionālās sfēras traucējumus, Zane apmeklē arī smilšu spēļu terapijas kursu. Uzbudināmības, agresijas un dusmju lēkmju mazināšanai ārsts ir nozīmējis Zanei medikamentozās terapijas kursu.
Nelielas pārmaiņas vai ierastās rutīnas izmaiņas var izsaukt Zanē bailes, kas savukārt rezultājās agresīvā reakcijā un neadekvāta uzvedībā. Lai izvairītos no šādām situācijam, vecāki rūpīgi analizē kādas sekas varētu radīt jebkāda veida vides, dienas ritma vai aktivitāšu maiņa. …
Darbā iekļauts bērna sociālo problēmu situācijas apraksts un to risinājumu veidi. Stāsts ir par Lauras un Jāņa ģimeni, kuriem ir meita Zane (6.g). Zanei sasniedzot 2 gadu vecumu, vecākiem radās aizdomas, ka meitas attīstība nav vecumam atbilstoša. Iemesls aizdomām bija valodas un runas attīstības aizture, tādēļ, ka meita 2 gadu vecumā spēja izdvest tikai atsevišķas skaņas un zilbes. Tāpat, Zane ir pastiprināti jūtīga uz ārējiem stimuliem, kā arī mēdz neadekvāti reaģēt normālās situācijās, reizēm demonstrējot nepamatotu agresiju. Konsultējoties ar speciālistiem (pediatriem, ģimenes ārstiem, bērnu neirologiem) un veicot diagnosticējošus testus, noskaidrojās, ka Zanei ir autiskā spektra traucējumi. Laikam ritot, vecāki ievēroja, ka Zane slikti izprot žestus, mīmiku, nevēlās veidot acu kontaktu ar nepazīstamiem cilvēkiem. Uzzinot, ka meitai ir autiskā spektra traucējumi, ģimene nekavējoties rīkojās, vērsās dažādās institūcijās, meklēja atbalstu un palīdzību, kā arī iespējas izglītoties, lai labāk izprastu meitas vajadzības un spētu nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvākus dzīves apstākļus.
Koledžas darbs.
