-
Māstrihtas kritēriji
Māstrihtas kritēriji uzliek noteiktu latiņu valsts budžeta deficītam un parāda apjomam. Ja valsts tos pilda – un nevis īsu brīdi, bet ievērojot kā ilgtermiņa stratēģiju – tad tai ir iespēja ilgtspējīgai, drošai attīstībai.
Māstrihtas kritēriji
1. Inflācijas līmenis nedrīkst vairāk kā par 1.5 procentpunktiem pārsniegt triju labāko dalībvalstu vidējo rādītāju;
2. Ilgtermiņa procentu likmes – parasti valdības 10 gadu obligāciju likmes -, nedrīkst vairāk kā par 2 procentpunktiem pārsniegt triju inflācijas ziņā labāko dalībvalstu vidējo rādītāju
3. Valdības budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no valsts iekšzemes kopprodukta;
4. Valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no valsts iekšzemes kopprodukta;
5. Valstī jānodrošina valūtas kursa stabilitāte attiecībā pret eiro. Valūtas kursa mehānismā II, divu gadu laikā pirms pievienošanās Ekonomikas un monetārās savienības (EMS) nacionālās valūtas svārstības attiecībā pret eiro nedrīkst pārsniegt +/- 15%.
…
Māstrihtas kritēriju galvenais mērķis ir nodrošināt, lai eiro zonai pievienotos tikai tās ES valstis, kuru ekonomiskie nosacījumi nodrošina cenu stabilitātes saglabāšanu un eiro zonas efektīvu funkcionēšanu. No pieciem Māstrihtas kritērijiem Latvijai iepriekšējos gados galvassāpes sagādāja inflācijas rādītājs, kas bija būtiski lielāks nekā vairumā ES valstu. Lai ievērotu Māstrihtas kritērijus, Latvijai būtiski jāsamazina budžeta deficīts, turklāt jāspēj nodrošināt arī tautsaimniecības atgriešanās uz ekonomiskās izaugsmes ceļa - šajā gadījumā Latvijai pavērtos izredzes ieviest eiro 2014.gadā. Latvija cer pievienoties eirozonai 2014.gadā, izpildot visus kritērijus un panākot ekonomikas restrukturizāciju un pilnīgu atveseļošanu.
