Smagi miesas bojājumi ir tādi miesas bojājumi, kas bijuši par iemeslu:
1) dzīvības apdraudējumam (dzīvībai bīstami miesas bojājumi)
2) redzes, dzirdes vai kāda orgāna vai tā funkciju zaudējumam;
3) psihiskam vai citādam veselības traucējumam, kas saistīts ar vispārējo darbspēju paliekošu zaudējumu ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā
4) grūtniecības pārtraukumam;
5) nelabojamam sejas izķēmojumam.
Likuma pielikumā ir uzskaitītas arī iegūtās traumas, kas atbilst katrai no miesas bojājumu smaguma pakāpes. Visus apstākļus izvērtē ārsts vai eksperts, kas pamatojoties uz procesa virzītāja piestādītajiem materiāliem vai cietušās personas traumām un ārstniecības dokumentiem, noskaidro apstākļus, kādos iegūti miesas bojājumi, par pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, ja tāda bijusi. Kā arī pierakstot cietušās personas sūdzības, lai izslēgtu vēlāk sūdzības par iegūtiem pēc traumas sindromiem.
Mēs secinām, ka miesas bojājumi tiesu medicīnā ir svarīgs aspekts, kas palīdz procesa virzītājam, prokuroram, tiesai pareizi novērtēt apsūdzētā vainas pakāpi un soda apmēru, kā arī izslēdz iespēju, ka tiks izvirzītas nepamatotas iebildes par veselības pasliktināšanos vēlāka laika periodā un izpaliks nepamatotas apsūdzības.
…
Notikuma vietas apskati un līķa apskati tiek regulēta Latvijas Republikas Kriminālprocesa likuma -159, 160 pantos. Eksperta vai revidenta pieaicināšana ir noteikta 161.pantā, notikuma vietas apskate 162.pantā, 163.pants nosaka teritorijas apskati, un 164.pants nosaka līķa apskates nosacījumus . Visas šī likumā minētās darbības tiek fiksētas apskates protokolā. Tālāk tiek lemts par eksperta pieaicināšanu, lai fiksētu nozieguma pēdas un veiktu ne tikai notikuma vietas un līķa apskati uz vietas, bet jau speciāli nodrošinātās telpās veiktu tiesu medicīnas ekspertīzi, un lai ar zinātnisku pamatojumu atbildētu uz procesa virzītāja uzdotajiem jautājumiem ekspertam. Tiesu medicīniskā ekspertīze ir procesuāla darbība, ko veic tiesu medicīnas eksperts saskaņā ar procesa virzītāja lēmumu krimināllietā vai tiesas lēmumu krimināllietā vai civillietā, vai puses lūgumu civillietā (turpmāk — ekspertīzes pieprasītājs) un pēc kuras tiek sniegts zinātniski pamatots atzinums par krimināllietā vai civillietā noskaidrojamiem apstākļiem.
