-
Romeo un Džuljeta - darba analīze
2021. - 2025. g.
Lugā galvenais konflikts notiek starp divām dzimtām, kura cēlonis ir kāds sens strīds. Starp Montekiem un Kapuletiem ir izcēlies konflikts, jo neviena no dzimtām nav gatava salīgt mieru. Ironiskā kārtā šīs divas dzimtas pat vairs neatceras sava naida iemeslu. Vērtības V. Šekspīra traģēdijā ,,Romeo un Džuljeta” novēroju gan ārējā, gan iekšējā konflikta veidā. Šajā darbā tiek labi attēloti gan savstarpējie konflikti starp lugas varoņiem, gan arī iekšējie konflikti, kuri darba gaitā rodas galvenajiem varoņiem pašiem ar sevi.
Darbību virza konflikts starp divām ietekmīgām bagātnieku ģimenēm - Monteki un Kapuleti - , kā viņi risina savas sarežģītās attiecības, paši vairs nemaz neatceroties strīda iemeslu. Katra mazākā, sakāpinātā darbība ir labs iemesls, lai uzsāktu strīdu, kauju.…
6. Raksturo lugas tēmas aktualitāti Manuprāt, šī tēma mūsdienās ir ļoti aktuāla, jo tā ir par mīlestību un mīlestība ir bijusi, ir un būs visos laikos. Protams, no mūsdienu viedokļa mēs varam spekulēt par to, vai mīlnieki, kuri patiesībā bija vēl tikai bērni tiešām mīlēja viens otu, vai tomēr tā bija ,,kucēnu” mīlestība. Lugā atklājas arī aktuāla tēma par vecāku iespaidu uz atvašu dzīvēm un viņu izvēlēm tās laikā. Iespējams, ja vecāki būtu pievērsušies vairāk saviem bērniem, veltījuši viņiem uzmanību, Romeo un Džuljeta nebūtu slepus aprecējušies, pēc tam to slēpuši un domājuši shēmas par to, kā būt kopā. Šo visu rakstot, es apzinos, ka laikā, kurā darbs tika uzrakstīts, pastāvēja uzskats, ka sievietes ir vīriešu īpašums un viņu dzīves izlēma tēvi, brāļi, vīri, utt. Varu secināt, ka Viljama Šekspīra traģēdijas ,,Romeo un Džuljeta” sižetā ir daudz tēmu, kuru aktualitāte un nozīme vēljoprojām ir atbilstoša mūsdienu problēmām, un tieši šis fakts padara Šekspīra darbus par īpašiem un tie nenoveco.
