-
Cilvēku uzvedības regulatori
Jebkurā sabiedrībā darbojas regulatoru sistēma, kurai ir liela nozīme sabiedrisko attiecību attīstībā un veidošanās procesā. Šie regulatori nosaka cilvēku un grupu uzvedību, kā arī nosaka robežas un sakārto sabiedriskās attiecības.
Starp šāda veida regulatoriem pieņemts izdalīt normatīvos un nenormatīvos sociālos regulatorus.
Normatīvie regulatori nosaka konkrētas robežas cilvēku uzvedībai, satur vienlīdzīgu uzvedības etalonu jeb normu. Normatīvie regulatori nodrošina noteiktu sabiedrisko attiecību stāvokli, arī sociālās piespiešanas paņēmienu palīdzību.
Visi normatīvie regulatori ietekmē un ir atkarīgi viens no otra sabiedrisko attiecību regulēšanas procesā.
Visi sociālie regulatori veido sociālas normas jeb vispārpieņemtus vai diezgan plaši izplātītus cilvēku uzvedības noteikumus.
Uzvedība ir sociāli nosacīta, pakļauta psiholoģiskam, ekonomiskam, idejiski politiskam, tiesiskam, morālam, estētiskam vērtējumam, regulējumam un audzināšanai. Plašāka nozīmē uzvedība ir indivīdu izturēšanās, aktivitātes procesa ilgstošākā laikposmā, kuras saglabāšanās, pielāgošanās un izziņas nolūkā atrodas mijiedarbība ar apkārtējo vidi un ir spējīgas uztvert, glabāt un pārveidot informāciju.
Šī referāta mērķis un galvenais uzdevums ir noskaidrot svarīgākos cilvēku uzvedības regulatorus un kas ietekmē uz cilvēku uzvedību.…
Regulācija ir sakārtošana, organizēšana, attīstības ievirze ar nolūku savest sistēmu kārtībā. Pašregulācija ir sistēmas spējas ar paša spēkiem uzturēt noteikta darba režīmu, atjaunot sākotnējo stāvokli pēc tam, kad ārējo iedarbību dēļ sistēma zaudē sakārtotību; atgriezties iepriekšējā stāvokli vai pat meklēt pārejas ceļus uz attiecības jaunu līmeni, kas nodrošina sistēmas darbību. Lielā mērā cilvēks ir pašregulātīvā sistēma, bet cilvēka indivīds ir cieši saistīts arī ar citiem cilvēkiem (sabiedrību). Savukārt galvenais noteiceis par sabiedrības dzīvi ir valsts. Valsts ietekme uz tiesībām (likumdošana un likumu realizācijas process), un tiesības regulē personu brīvo gribu un viņu stabilitāti sabiedrībā.
