-
Uztvere
Svarīgi ir saglabāt transcendentālo mijiedarbību starp indivīdu un sabiedrību, kas noris intuitīvi. Ir svarīgi apjaust indivīda neaizskaramību pasaules apziņas telpā un attīstīt „kolektīvās apziņas” dinamiku ar transcendentāli kritiskās audzināšanas zinātni.
Pasaules izzināšana noris divos līmeņos: jutekliskajā un vispārinātajā.
Pirmais līmenis – jutekliskā izziņa ietver sajūtas un uztveri. Otrais līmenis – vispārinātā izziņa ietver iztēli, domāšanu un runu mijiedarbojoties ar kopīgo pasaules telpu. Šos abus līmeņus organizē uzmanība un atmiņa.
Veicot izpēti var secināt, ka pasaules telpas apgūšana norit ar sajūtu un uztveres palīdzību, ko apstrādā domāšana un iztēle.
Savā pedagoģijas darbā ar aktieriem izvēlētos pielietot terminu „Jaunā laikmeta ētika”, kas būtu piemērojama praksē. Atsaucoties uz J.Raiņa ētiku un iepriekš minētām pasaules aktualitātēm aktierus motivētu atgriesties pie pārpasalīgās uztveres un saskatīt katrā tēlu sistēmā dievišķo un pārpasaulīgo, lai spētu virzīt sabiedrību pie „kolektīvās apziņas” izpratnes. Dažādo teorētisko paradigmu izzināšana caur sevi un kritiskās domāšanas pielietojms liek izvērtēt indivīdu reālajā dzīvē saprotot viņa unikālo kosmosa esību, virzot studentu individuāli domāt un izvērtēt pasaules vērtības.
…
Uztvere tiek klasificēta ar vairākām likumsakarībām: veselums, strukturālais raksturs, apjēgšana, percepcija un atlase. Uztveres veselums tiek traktēts ar attēlojamā objekta kopējo atspoguļojumu vienotā telpā un laikā, kas paspilgtina subjekta vīziju par savstarpējo mijiedarbību. Starp uztveres veselumu pastāv tās pretējā dominante – strukturālais raksturs, t.i., cilvēka tendence uztvert atsevišķas sastāvdaļas, atdalot tās no kopējā satura. Apjēgšana klasificē semantisko elementu struktūras vienību un palīdz to definēt un traktēt lingvistisko bāzi. Ja saskarsme norit pilnīgi svešā vidē komunicējot ar nezināmiem cilvēkiem, tad izzināšanas process norit ar sajūtām. Objekta apjēgšana noris tad, kad tas ir apjēgts un izprasta tā būtība. Dzintra Menziņa vienmēr uzsvēra savos darbos par uztveres saistību ar domu, runu mijiedarbošanos un realitātes apjaušanu. Mūsdienās mēdiji „kolektīvai apziņai” sniedz plašu informācijas klāstu, kas palēlina cilvēka matreālo dzīvi, tādēļ ir vienmēr svarīgi pielietot savā domāšanā uztveres filtrus, kas palīdz objektīvi izvērtēt pasaules telpu.
