-
1905.gada revolūcija Latvijā - zaudējums vai ieguvums
Tomēr, lai arī, cik liels bija šis mantiskais ieguvums, tas, ko cilvēki spēja taustīt, viņi pazaudēja ļoti daudz dvēseļu, cilvēku dzīvības. Tika šķirtas daudzas ģimenes, neskaitāmas latviešu mājas tika sadedzinātas. Precīzāki fakti - bez tiesas sprieduma dzīvību zaudēja 2041 revocionārs, kara tiesa bija pasludinājusi 427 nāves spriedumus, katorgā uz Sibīriju tika izsūtīti 2652 cilvēki, bet 7- 8 tūkstoši sodīti ar cietumsodiem. Tika nodedzinātas apmēram 300 latviešu zemnieku māju, daudzas skolas un biedrību nami. Aptuveni 5 tūkstoši revolucionāru devās trimdā, galvenokārt uz ASV, Šveici, Zviedriju, Angliju un Franciju.
Toreiz cilvēki bija gatavi cīnīties ar visu to, kas tiem pieder, par Latvijas tautas un valsts brīvību un vārdu tie bija gatavi atdot savas dzīvības. Es zinu, ka zaudēts tika ļoti daudz kas, bet bija arī ieguvums. Šo revolūciju es vērtēju nekā pozitīvu un nekā negatīvu.Es saprotu, ka tas bija nepieciešams, bet sirdī man ir skumjas par aizgājušajiem.…
1905. gada revolūcija bija visaptverošs galvenokārt savstarpēji nesaistītu mierīgu protesta akciju un vardarbīgu sacelšanos kopums Krievijas impērijā, kas bija vērsts pret pastāvošo carisko režīmu. Latvijā revolucionārā darbība sākās pēc 13. janvāra, kad Daugavmalā karaspēks ar varu izklīdināja mierīgas protesta akcijas dalībniekus - tika nogalināti apmēram 70 cilvēku, bet ievainoti - vismaz 200. Un par ko šie cilvēki tika nogalināti, daudzi noslīka – tikai tāpēc, ka viņi bija strādnieki, kuri velējās cīnīties un uzvarēt. Cīnīties pret necilvēcīgiem cilvēkiem, kuriem citu albums ir mazssvarīgs un neievērojams. Skatoties no vertīgā mantiskā un taustāmā labuma, ši revolūcija bija liels ieguvums, jo ar plašām demonstrācijām un mītiņiem Latvijā tika panākti 1. maija svētki, kas samērā aktuāli ir arī vēl šo balt dien, bet varbūt mūsdienās mēs to nespējam novērtēt un saprast, cik daudz cilvēku cīnījās, lai mums būtu tiesības, lai viņu dzīve toreiz būtu uzlabojusies.
