-
Staru terapija
Rekomendācijas
Pacientiem pirms staru terapijas uzsākšanas jāapmeklē zobārsts, lai novērtētu kopējo mutes dobuma stāvokli, izmantojot Rtg uzņēmumus, indeksu noteikšanu, kā arī veicot ārējo apskati un visas nepieciešamās manipulācijas, lai stabilizētu un likvidētu iespējamās infekcijas vietas.
Ieteicama profesionāla mutes higiēnas veikšana pirms staru terapijas, kā arī pacienta motivēšana.
Pirmā gada laikā kopš staru terapijas uzsākšanas būtu nepieciešams apmeklēt zobārstu ik pēc 3 mēnešiem.
Nepieciešams noņemt ortodontiskās ierīces un stiprinājumus, ja tiek plānots,ka ierīces būs pakļautas radiācijas lauka ietekmei.
Ja tiek lietota protēze, pārliecinieties, ka tā ir tīra un labi pielāgota audiem. Norādiet pacientam, ja iespējams, nēsāt protēzes ārstēšanas laikā, vai arī vismaz nēsāt to naktī.
Izmantojiet un iesakiet uzklāt 5% NaF laku (22 600 ppm) pirms un pēc vēža ārstēšanas ik pēc diviem līdz trim mēnešiem, lai samazinātu zobu jutību un novērstu kariesa bojājumus.
Pēc vēža ārstēšanas pabeigšanas jāmotivē pacientu turpināt regulāri apmeklēt zobārstu.
Uztura ieteikumi vēža ārstēšanas laikā
Pēc statistikas datiem 40 % pacientu ar vēzi mirst no malnutrīcijas.
Pacientiem ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, kas apmierina enerģētiskās vajadzības, kas satur proteīnus, vitamīnus, minerālvielas u.c. uztura vielas.
Diēta jāsāk pirms staru terapijas sākuma 7-10 dienas.
…
Staru terapija ir ārstēšanas metode, kad uz audzēja šūnām iedarbojas un iznīcina ar jonizējošu starojumu. Nepieciešamību piemērot šo terapijas veidu izvērtē konsīlija veidā. Staru terapija (radiācijas onkoloģija) ir viena no trim pamata ārstēšanas metodēm onkoloģijā (kopā ar ķirurģiju un ķīmijterapiju), bet var būt pielietota arī pie neonkoloģiskām saslimšanām (pie noteiktām indikācijām). Pacientu ārstēšanai izmanto ārējo apstarošanu (distances staru terapiju) un kontakta staru terapiju (brahiterapiju). Onkoloģijā staru terapija var tikt pielietota gan, kā vienīgā radikālā neinvazīvā ārstēšanas metode agrīno stadiju vēža gadījumā (priekšdziedzera, plaušu, aknu vēzis), gan kā kombinētas ārstēšanas sastāvdaļa (krūts, kolorektālajam, LOR orgānu, plaušu, centrālās nervu sistēmas, uroloģisko un citu lokalizāciju audzējiem), gan kā paliatīva un simptomātiska ārstēšana vēlīno stadiju pacientiem.
