-
Aktīvā mācību un audzināšanas prakse pirmsskolā
Prakses laikā mana sadarbība ar bērniem pilnveidojās, tādā veidā, ka no sākuma bērni centās mani pārbaudīt, cik daudz var atļauties brīvi darboties un cik pacietīga es būšu, ja kāds nevēlēsies darbu veikt. Jo bija situācija, kad sporta nodarbībā par lēkšanu viens zēns, Kristers, atteicās izpildīt vingrinājumu vēlreiz, jo es biju pamanījusi, ka viņš to dara nepareizi. Kristers visu laiku strīdējās ar mani un nevēlējās vingrinājumu atkārtot, sāka pat skaļi kliegt uz mani, bet es klusiņām turpināju atgādināt, ka vingrinājums jāizpilda. Kad viņš aizgāja sēdēt uz soliņa malā, es nepievērsu tam īpaši lielu vērību, tikai atgādināju, ka nākošo darbību un vingrinājumus nevarēs veikt, kamēr nebūs izdarījis pareizi iepriekšējo. Kamēr citi bērni turpināja iesākto, tikmēr Kristers bija apdomājies un izpildīja arī iepriekšējo kustību.
Kolēģi bija ļoti saprotoši, auklītes bieži vien palīdzēja tikt galā ar problēmsituācijām, kas radās bērnu rotaļlaukumā, kad bērni savā starpā sāka grūstīties vai grupā kādam bērnam, darot darbu, vajadzēja palīdzēt.
Vecāki nebija īpaši ieinteresēti par to, kas notiek bērnudārzā, tikai 4 bērnu vecāki reizēm pajautāja, kā bērnam veicas ar mācībām, kā ar uzvedību.
Ļoti grūti bija cīnīties un risināt tās problēmsituācijas, kad viens zēns, Kristers, katru dienu kādam bērnam nodarīja sāpes – iesita, pagrūda, nosaukāja - , jo viņš nevēlējās nevienā situācijā atzīt savu vainu un nevēlējās arī atvainoties. Nelīdzēja pat saruna ar mammu.
Prakses laikā sapratu to, ka visi uzdevumi ir ļoti kārtīgi jāpārdomā, jo ne visi bērni tos pilda vienādi ātri un pareizi. Sporta nodarbībās cītīgāk jāizplāno nodarbības saturs, jo tajās bērniem ir vēlme aktīvi kustēties un rīkoties. Kā arī secināju to, ka bērniem ir tikai nelielas zināšanas par apkārtējo dabu, par dzīvniekiem, kas bija neliels pārsteigums, jo bērnudārzs ir nelielā ciemā, bet līdz ko iepazinu tuvāk vecākus, tā kļuva skaidrs kāpēc tā ir. Ir vecāki, kas savus bērnus izņem no bērnudārza un pat neļauj viņiem aiziet uz rotaļu laukumu pie citiem bērniem parotaļāties, vai aiziet ar viņiem pastaigā. Bet bija citi vecāki, kuriem bija piemājas saimniecība un radi ar piemājas saimniecībām, pie kuriem bieži tiek braukts.
Vēl viena svarīga atziņa ir tā, ka, ja vēlos labāk izpildītu darbu, tad ir jāļauj bērniem pašiem izvēlēties kā to darbu darīt.
…
2.prakses atsakite, kurā ietilpst dažādu dienas daļu vērojums pirmsskolas izglītības iestādē un arī 10 plānoto un vadīto aktivitāšu apraksts (rīta aplis, nodarbības, pastaigas). Prakses laikaposms 2016.gada maijs. Iesaistīties pedagoģiskajā procesā Datums – 02.05.2016. Temats – Reiz pa mežu gāja... Vadītā aktivitāte – rīta vingrošana Mērķis – sekmēt klausīšanās prasmes un pilnveidot kustību koordināciju telpā. Uzdevumi – sekmēt līdzsvara attīstību, veicināt pozitīvas emocijas un sadarbības prasmes Izmantotie materiāli – koka kociņi Datums – 06.05.2016. Temats – Mūsu kājiņas var... Vadītā aktivitāte – fiziskās izglītības rotaļnodarbība Mērķis – attīstīt lēkšanas prasmes un pilnveidot zināšanas par labo un kreiso pusi, sniegt pozitīvas emocijas Uzdevumi: • veicināt kāju muskulatūras attīstību dažādos lēkšanas vingrinājumos • veicināt prasmīgāk un veiklāk atšķirt kreiso un labo pusi • veicināt pozitīvas emocijas un spēju noticēt saviem spēkiem
