-
Rotacisms, pararotacisms, teorija, korekcija, vingrinājumi
Aktīvā artikulācijas orgāna – mēles – aktivizēšanai noder arī šādi vingrinājumi:
pacelt mēles galu pie augšlūpas, nolaist – uz apakšlūpas;
pacelt mēles galu pie augšējiem priekšzobiem, „pārskaitīt” tos, nolaist uz apakšējiem priekšzobiem, „pārskaitīt” tos;
pacelt mēles galu pie augšējām alveolām, nolaist pie apakšējām alveolām;
mēles priekšējo daļu novietot starp zobiem un nopūst vates pūciņu no mēles gala;
atvelkot lūpas smaidā, pacelt platu mēli aiz augšējiem priekšzobiem;
piesūkt mēli pie augšējo priekšzobu saknēm un klakšķināt. Šis vingrinājums it īpaši nepieciešams īsas mēles saitītes pastiepšanai;
sasprindzināt mutē paceltu mēli un izslaucīt mutes „griestus”;
paceļot mutē platu mēli aiz augšējiem priekšzobiem, pūst aukstu gaisa strūklu [s] uz vates vai papīra sloksnītes.
Rotacisma gadījumos uzmanība pievēršama tieši mēles iekšējās daļas, it īpaši mēles gala, aktivizēšanai un stiprināšanai.
1.Skaņu R var mācīt, izmantojot jau apgūtās, pareizi izrunātās skaņas. Par pamatu ņem skaņu Z. Bērns izrunā skaņu Z augšējā pozīcijā, proti, mēles gals atrodas pie augšējām alveolām. Spraugas starp alveolām un mēles galu, kā arī starp zobiem ir minimālas, pa tām virzās gaisa plūsma, lūpas iestieptas smaidā. Jādzird ne tikai balss skaņa, bet arī izelpojamās gaisa plūsmas radītais troksnis.…
Skaņa „R” ir visgrūtāk izrunājamā skaņa, jo artikulācijas sarežģītajā procesā piedalās visi mēles muskuļi. Lielākā daļa bērnu skaņu „R” sāk izrunāt no trim gadiem, taču dažiem tās artikulācija izveidojas tikai 5 – 7 gadu vecumā. Laikā no 3 – 5 gadiem nav ieteicams bērnu mudināt: „Saki r!” dažreiz sāk vibrēt ūka vai mīkstās aukslējas. Rodas kakla „r” izruna [franču r] Skaņas R traucējumu veidi Skaņas R nepareizu izrunu dēvē par rotacismu, bet tās aizstāšanu ar citām skaņām – par pararotacismu. R ir grūti izrunājam skaņa. Tās artikulācijai ir nepieciešami daudzi sagatavošanas vingrinājumi, kuru mērķis ir panākt tādu mēles stāvokli, kāds ir pie skaņas R pareizas izrunas, t.i., mēles gala vibrāciju. Visbiežāk lietotie artikulācijas vingrinājumi ir „Sēnīte”, „Pielīmē konfekti”, „Akordeons”, „Zirdziņi”, „Bundzinieks” u.c..
