-
Emocionālā saskarsme 3 līdz 6 gadus veciem bērniem un tās veicināšana ar "Marte Meo" metodi
Izmantojot Marte Meo metodi ikdienas saskarsmē, tiek veicināta ne vien bērna emocionālā un psiholoģiskā attīstība, bet tiek pilnveidota arī vecāka (pieauguša) komunikācijas kompetence – prasme sadarboties, atbalstīt, ieraudzīt bērna spējas. Šī metode ir liels atbalsts speciālistiem darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām [16]. Bērna attīstība tiek īstenota soli pa solim, attīstās droša piesaiste pie vecākiem, uzlabojas bērna sociālās prasmes. Attīstoties, bērns mācās izprast savas emocijas un jūtas, tāpēc ir svarīgi, lai bērns būtu spējīgs tās atšifrēt un ar tām dalīties. Marte Meo metode var būt noderīga visiem, kas ikdienā saskaras ar bērniem: vecākiem, pirmsskolas un citu izglītības iestāžu pedagogiem, psihologiem, sociālajiem pedagogiem, ģimenes konsultantiem un citiem speciālistiem; to var izmantot gan profilaktiskajos mērķos, gan problēmsituāciju risināšanai bērna un pieauguša mijiedarbībā.
Tikumisko vērtību ievērošana, sociālā adaptācija, emocionālais intelekts ir personību raksturojošākās iezīmes. Emocionālās saskarsmes prasmes nav iedzimtas, tās attīstās visa dzīves garumā, un nosaka cik labi un harmoniski cilvēks uzkopj attiecības ar apkārtējo pasauli, un ietekmē cilvēka spējas būt pašpietiekamam, uzņēmīgam, veiksmīgam, spējīgam efektīvi kontaktēties ar citiem un būt mierā ar sevi pašu. Citiem vārdiem sākot, bērna uzkopta emocionālā saskarsmē var būt aplūkota, ka viņa panākumu pilnas turpmākas dzīves garantija.
…
Savu pirmo pieredzi saskarsmē ar vienaudžiem bērns saņem caur saskarsmi ar pieaugušajiem. Turklāt pirmā mijiedarbība, cik jēgpilna un pilnvērtīga tā nebūtu, nevar aizstāt otro. Bērns, kuram nepietiek pieaugušo uzmanības bieži vien ir sliktāk attīstīts, viņa psihiskā un emocionālā attīstība ir traucētas, viņš ir noslēdzies sevī, viņam ir grūtāk kontaktēties ar vienaudžiem, tikt galā ar problēmām, meklēt risinājumu problēmsituācijās, viņš nav pašpietiekams. Tieši bērnu saskarsmes prasmju veicināšanai un emocionālās sfēras attīstībai var būt noderīgi izmantota Marte Meo metode [10, 13]. Tā izriet no bērnu vajadzību apmierināšanas nepieciešamības un var būt pielietota jauno saskarsmes prasmju attīstīšanai visiem, kas ikdienā saskaras ar bērniem, jo īpaši audzināšanas jomā. Tā ir īstenota ikdienas mijiedarbībā ar bērnu. Marte Meo metodes izmantošana rosina bērnā daudzpusīgo attīstību, palīdzot izprast bērna neapmierinātās emocionālās vajadzības un piedāvājot praktiskus padomus problēmu risināšanai, citiem vārdiem sākot – kā jārīkojas un jāuzvedas pieaugušajam, lai viņa mijiedarbība un saskarsmē ar bērnu kļūtu attīstošākā, šajā procesā izmantojot paša pieauguša un bērna iekšējos resursus.
Atsevišķas atsauces nekvalitatīvas.
