-
Kopējā lauksaimniecības politika
Secinājumi
Kopējās lauksaimniecības galvenie uzdevumi ir stabilizēt tirgu, lai nodrošinātu lauksaimniecības izaugsmi, stiprinātu katras valsts konkurentspēju, nodrošināt stabilus ienākumus laukos dzīvojošajiem.
KLP ir viena no vecākajām kopējām politikām Eiropas Savienībā, turklāt ar visvairāk paredzēto budžetu.
KLP instrumenti – finanšu solidaritāte, kuras pirmsākumi ir 1960.gadā izveidotais kopīgais fonds – Eiropas Lauksaimniecības vadības un garantiju fonds, kas atbalsta lauksaimniecības pārstrukturēšanos un lauku attīstības veicināšanas pasākumus; kopējais tirgus – nodrošina brīvu preču kustību; kopēji kvalitātes pasākumi – ietver soļus drošas un kvalitatīvas pārtikas ražošanai; kopēja statistika – dati par katras valsts lauksaimniecības izaugsmi, cenām, ražību, importu un eksportu; kā arī tiek veidota integrēta lauksaimniecības kontrole.
Galvenās problēmas, ar ko saskaras KLP ir pārprodukcija – jo vairāk saražots, jo vairāk subsīdiju var saņemt, līdz ar ko tirgus ir pilns; vides piesārņojums; pārāk lielais budžeta spiediens uz budžetu EK – pāri pār 60% no EK kopējā budžeta tiek tērēts tieši šai vienai nozarei – lauksaimniecībai, u.c.
Kā nozīmīgas personas KLP veidošanā jāmin Pjērs Flimlēns, kurš ierosināja, ka lauksaimniecības nozare varētu būt nākošā aiz ogļu un tērauda nozares Eiropas integrācijas attīstības procesā, un varbūt lauksaimniecības nozarē varētu realizēt tos pašus mehānismus ko ogļu un tērauda nozarē. Viņš ierosināja arī valstu pievienošanos (Portugāle, Austrija, Šveice) šajā procesā. Kā arī Siko Manšolts - procesa virzītājs, kas kļuva par pirmo komisijas valdes locekli, kas atbildīgs par lauksaimniecību. Konferencē, kas notika 1958.gada jūlijā Strēzā tika izteikti principi, kas noteica KLP uzdevumu formulēšanu. Tā apstiprināja ideju par kopīgu tarifu un muitas likmju noteikšanu ārpus kopienas produktu ieviešanai, kā arī jautājumus par vienotu tirgu un finansiālo solidaritāti.
…
Kopējā politika Eiropas Kopienā tāpat, kā citas kopējās politikas veidojās viena galvenā iemesla dēļ – lai iesāktu un veicinātu veiksmīgu ekonomiskās integrācijas procesu. Galvenokārt tās mērķi bija šādi - stabilizēt tirgu, celt lauksaimniecības ražīgumu, veicinot tehnikas attīstību un panākot lauksaimniecības ražošanas racionālu attīstību, kā arī ražošanas faktoru, īpaši darbaspēka, optimālu izmantošanu. No 1948.-1954.gadam priekšlikumus par lauksaimniecības apvienošanu piedāvāja gan Francija, gan Nīderlande. Iecerētie projekti spilgti atspoguļoja šo valstu nacionālās intereses, lai arī tiecās veidot pārvalstisku organizāciju. Lielbritānija piedāvāja noslēgt starpvalstu vienošanos, neparedzot pārnacionālas lauksaimniecības kopienas radīšanu. Bija svarīgi noteikt, cik un kādas valstis noslēgtu šo vienošanos. Centieni neizdevās, taču tos ir svarīgi pētīt, lai saprastu, no kurienes nākušas daudzas mūsdienu KLP (kopējās lauksaimniecības politikas) idejas. Ir trīs svarīgas atziņas, kas uzskatāmas par nozīmīgām mūsdienu KLP aspektā: • Laika posmā no 1948.-1954.gadam ilgušajās sarunās izkristalizējās idejas, kuras pēc ilgstošām debatēm tika iekļautas Eiropas Kopienas KLP;
