-
Tūrisms Latvijā padomju periodā pagājušā gadsimta 80-tajos gados
Padomju Savienībā tika izmantota vienas naudas valūta – rublis, līdz ar to visās vietās bija viegli norēķināties, jo nebija jāveic nekādi papildus pasākumi, lai norēķinātos par konkrēto produktu vai preci (Āboliņa 2011; Krasnova 2011; Litvina 2011; Pusvilka 2011).
Ceļojumu finansēja vai nu darba vieta, ja tas bija darba brauciens, vai arī paši ceļotāji no saviem ietaupījumiem, kuri tika novirzīti tieši šim pasākumam. Bet vairāk jau bija ceļojumi, kurus vajadzēja finansēt no saviem līdzekļiem. Ceļojuma laikā bija nepieciešams paņemt līdzi pasi, bet to reti prasīja, jo tā bija Padomju Savienība, kurā tu biji kā šīs savienības pilsonis. Drošībai šo dokumentu bija nepieciešams paņemt līdz, jo nevarēja paredzēt vai tev viņu prasīs vai arī nē (Litvina 2011; Ņemcava 2011; Pusvilka 2011).
Protams, lai ceļojuma laikā nenomaldītos un atrastu īsto ceļu, bija vēlams paņemt līdzi karti, pēc kuras tad varēja vadīties, kur tu atrodies (Ņemcava 2011).
…
Tūrisms Latvijā Padomju periodā 20. gadsimta 80 gados, pēc nointervēto cilvēku sniegtās informācijas, saistās ar lieliem ierobežojumiem apceļot un iepazīt citas vietas uz zemes - ārpus Padomju Savienības robežām. Un, tāpēc arī lielākoties tika iepazītas tieši šīs zemes - Padomju Savienības plašumi (Litvina 2011; Ņemcava 2011; Purena 2011). Apmeklētākās vietas, uz kurieni tika braukts bija: Igaunija, Lietuva, kā arī pašas Latvijas teritoriju. Protams, tika apmeklēta arī Ukraina, Baltkrievija, Moldāvija, Krima, Doņecka, Donbass, Ļeņingrada, Maskava, Bresta, Karpati un Tadžikija (Āboliņa 2011; Krasnova 2011; Litvina 2011). Latvijas ceļojumi saistījās ar valsts nozīmīgu vietu iepzīšanu, kā arī ārstu apmeklējumiem Rīgā. Apmeklēto vietu vidū bija Līgates, Salacgrīvas, Aglonas, Liepājas, Kolkas un citu vietu apmeklējums. Šīs vietas arī apmeklēja ar mērķi iegādaties preces, kuras nebija pieejamas viņu apdzīvotajā teritorijā. Protams, mērķis bija arī satikties ar saviem radiem, kuri nebija redzēti ilgu laiku, tostarp radu apmeklēšanā ietilpa izkalide, kā arī vietu apskate, jo ikdienā bieži nesanāca aizbraukt uz citu vietu Latvijā ārpus savas dzīvesvietas (Litvina 2011; Ņemcava 2011; Purena 2011; Pusvilka 2011).
