-
Latvija kā cilvēku tirdzniecības upuru tranzīta un mērķa valsts
Secinājumi
Cilvēku tirdzniecības upuru skaits Latvijā un arī Eiropas Savienībā pēdējo gadu laikā strauji pieaug. Tam ir dažādi iemesli, bet viens no galvenajiem ir dalībvalstu nespēja savos tiesību aktos transponēt ES Direktīvu cilvēku tirdzniecības novēršanai.
Pārsvarā cilvēku tirdzniecības upuri tiek izmantoti seksuālajā ekspluatācijā, un lielākais vairākums no upuriem ir sievietes.
Latvija jau kopš neatkarības atjaunošanas deviņdesmito gadu sākumā tiek uzskatīta par cilvēku tirdzniecības upuru izcelsmes valsti. Un jautājumu - vai ir pamats uzskatīt, ka Latvija, tuvākajā laikā, var kļūt par tranzīta, kā arī mērķa valsti? – ir pretrunīgas ziņas. ASV Valsts Departaments, savā ikgadējā ziņojumā par cilvēku tirdzniecības novēršanu Latvijā, kopš 2012.gada raksta, ka Latvija ir ne tikai izcelsmes valsts, bet arī mērķa valsts. Biedrība "Patvērums „Drošā māja”" šādus izteikumus noraida un uzskata, ka Latvija ir tikai upuru izcelsmes valsts.
Dažādās informācijas dēļ, ir grūti spriest, vai Latvija jau ir kļuvusi par mērķa valsti, bet skaidrs ir tas, ka Latvijā ir jāpiemēro bargāki sodi un jāpalielina izmeklēšanu skaits, lai cīnītos pret cilvēku vervētājiem.
Tā kā Latvijas ekonomiskā situācija uzlabojas, un fakts, ka 2014.gada 1.janvārī Latvija pievienosies Eirozonai, nevar izslēgt faktu, ka nākotnē tā var kļūt gan par upuru tranzīta, gan par mērķa valsti, jo cilvēku tirdzniecība notiek no nabadzīgākiem reģioniem/valstīm uz bagātākiem reģioniem/valstīm.
…
Cilvēku tirdzniecība divdesmit pirmajā gadsimtā tiek uzskatīta par verdzību un rupju cilvēktiesību pārkāpumu. Valstis tiek iedalītas trijās grupās, analizējot cilvēku tirdzniecības problēmas un maršrutus – izcelsmes, tranzīta un mērķa valsts. Latvija jau kopš neatkarības atjaunošanas 1990.gadā tiek uzskatīta par upuru izcelsmes valsti. Pēdējo gadu laikā upuru skaits gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā pieaug. Ja 2011.gadā valsts apmaksātos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus saņēma astoņpadsmit personas, tad 2012.gadā tie jau bija trīsdesmit četri cilvēki. Faktisko upuru skaits ir vēl lielāks. Pētījumā tikai noskaidrots, ka Latvija tiešām ir upuru izcelsmes valsts. ASV Valsts Departaments ziņo, ka kopš 2012.gada Latviju var ieskaitīt arī mērķa valsts grupā, bet, tā kā Latvijas lielākās nevalstiskās organizācijas šādu faktu noliedz, tad ir grūti spriest par tā taisnību. Tomēr tas liek domāt par to, ka nākotnē Latvija neizbēgami kļūs par mērķa valsti, ja netiks pastiprināti sodi vervētājiem kā arī, ja netiks turpināta cilvēku izglītošana pasaules mērogā. Atslēgas vārdi: cilvēku tirdzniecība, cilvēku tirdzniecība Latvijā
