-
Mobings
Sekas no kurām cieš mobinga upuris
*Fiziskās sekas – izmaiņas fiziskajā veselībā – sāpes, ievainojumi, brūces, slikta dūša, somatiskas sāpes u.tml.
*Uzvedības sekas – agresivitāte, mazkustība, vēlēšanās ievainot sevi, tendence izolēties;
*Psiholoģiskas sekas – zems pašvērtējums, trauksme, bailes, vientulība, vainas sajūta, agresija pret sevi un citiem, neuzticēšanās, atsvešināšanās no reālās pasaules, bieža uzturēšanās fantāzijās un internetspēļu pasaulē;
*Sociālās sekas – grūtības veidot attiecības, neuzticēšanās, tendence izolēties no sociāliem kontaktiem, grūtības iekļauties kolektīvā;
*Kognitīvās sekas – izmaiņas domāšanā, atmiņā, uzmanības un uztveres procesos – grūtības koncentrēties, zūd interese par lietām, rodas izkropļots priekšstats par sevi un apkārtējām pasaules likumsakarībām.
Mobinga upura pašaizsardzības metodes
*Ignorēšana un pacietība – pūlēties ignorēt vajāšanu, samierināties ar to, aizmirst, paslēpt to dziļi sevī, nekausities, cerēt, ka tas kādreiz beigsies.
*Fizisks/verbāls pretspars – sist pretī, draudēt, ka kāds viņu aizstāvēs/pasargās.
*Manipulēt ar sociālo kontekstu (nevienam nestāstot) – atrasties pēc iespējas vairāk citu cilvēku sabiedrībā;
*Kādam paziņot par notiekošo (agresoram nezinot) – kolēģim, draugam u.tml.*Pieņemt to, ka pats nespēj kontrolēt situāciju – es netieku galā, nepieciešama palīdzība;*Plāno atriebību – gaida izdevību atriebties (Paul Naylor, Helen Cowie, www.psyobsor.org).
…
* Mobings – (no angļu valodas mobbing, to mob ’ nomākt, uzbrukt) ir psiholoģiskā terora veids. Parasti mobings sākas ar konfliktu. Ja šis konflikts netiek laicīgi un efektīvi atrisināts, ar laiku mobings kļūst apzināts, bet sākums parasti ir spontāns (Mobings, 2010).* Mobings ir vienas vai vairāku personu ilgstoša pakļaušana sistemātiskai, negatīvai rīcībai vai attieksmei no līdzcilvēku puses. Šāda negatīva attieksme izraisa sāpes un ciešanas verbālā, fiziskā un psiholoģiskā veidā (Murasava L., 2006., 14.-15.lpp).
