-
Intervija - socioloģiskās informācijas vākšanas metode
4. Uzrakstiet nelielo sacerējumu (3-4 teikumi), kuru pamatā būtu kopīga socioloģiska tēma vai situācija un kurā būtu sekojoši jēdzieni: statuss, līderis, pastarītis.
Kārlis IX Okeānijas karaļa ģimenē ir jaunākais dēls. Jau no agras bērnības viņam piemīt sevišķa gudrība un harizma, ar ko viņs ikdienā ir galma centrā un, praktiski, nosaka gan ģimenes, gan valsts notikumu ikdienu. Faktiski valsts vara ir nonākusi viņa, pusaudža „rokās”. Nevienam nav šaubu, ka īstais valdnieks ir Kārlis IX.
5. „Pasaules vēstures monotonās, lineārās ainas vietā es redzu dažādu spēcīgu kultūru fenomenu” (O. Špenglers „Eiropas riets”). Vai pastāv vienotā pasaules kultūra vai taisnība tomēr ir kultūrvēsturisko tipu teorijas pārstāvjiem? Patstāvīgi interpretējiet problēmu.
Osvalds Arnolds Gotfrīds Špenglers (Oswald Arnold Gottfried Spengler, 1880.-1936.) - vēstures filosofs, vēsturisko ciklu teorijas pārstāvis, vēstures relatīvisma koncepcijas pirkritējs. Ar savu darbu „Vakareiropas noriets” jeb "Eiropas noriets" (Der Untergang des Abendlandes, 1918., 1922.), iepriekšējā gadsimtā populārajai materiālistiskajai vēstures izpratnei pretstatīja fatālismu, noraidot vēstures progresa jēdzienu. Pēc viņa domām, nav vienotas vēstures, nav nekādas vienotas vispārcilvēciskas kultūras (civilizācijas), bet ir atsevišķas unikālas kultūras (civilizācijas) kā īpaši pārorganismi, kam ir individuāls liktenis un kas pārdzīvo rašanās, uzplaukuma un miršanas fāzes (saskaitījis astoņas atsevišķas civilizācijas).
…
Intervija – socioloģiskās informācijas vākšanas metode. Jēdzienu definīcija. Funkcionālisms. Konflikta teorijas. M. Vēbera pieeja. Sabiedrības diferencēšanos jeb noslāņošanos (dažādu sociālo slāņu veidošanos) – procesu, kas var aptvert vairākas paaudzes – sauc par sociālo stratificēšanos. Veidojas sociālie slāņi – sociālās grupas (strati), kas atšķiras pēc grupu locekļu mantiskā stāvokļa, koncentrētās varas un sociālā prestiža. Vertikālais slāņojums, kas izveidojas tiek saukts par stratifikāciju. Sabiedrībā veidojas sociālā heirarhija – vairāk vai mazāk priviliģēti slāņi - pēc vienas vai vairākām pazīmēm, kuras raksturo cilvēku sociālo nevienlīdzību: pēc ienākumiem, bagātības, varas, prestiža, vecuma, tautības, dzimuma, utt.: jo augstāk bagātības un varas vertikālē atrodas kāds sociālais slānis, jo lielākas tam iespējas lemt par zemāk esošajiem. Socioloģija galvenokārt pievēršas četrām stratifikācijas sistēmām: verdzība, kastas, kārtas un šķiras.
