-
Māsas loma ģimenes ārsta praksē
Māsa brauc pie pacientiem uz mājām, veic nepieciešamo aprūpi mājas apstākļos. Ja ir nepieciešams, māsa izglīto jaunās māmiņas par pareizu bērna aprūpi un bērna zīdīšanu. Izglīto pacientus par veselīgu uzturu un veselīgu dzīvesveidu, kā arī ik pa laikam iegūst informāciju par pacientiem - bērniem, kuri dzīvo nelabvēlīgās ģimenēs. Savukārt daudzās ģimenes ārsta prakses vietās māsa neinformē pacientus par slimības riska faktoriem un tās slimību profilaksi, to pārsvarā veic ģimenes ārsts. Māsa bieži vien neinformē pacientus par asins analīžu nodošanu, ka tās ir jāveic tukšā dūšā no rīta, neinformē arī par pareizu sagatavošanos pirms dažādām procedūrām. Neinformē pacientu kur tieši veic konkrēto procedūru, to pārsvarā paši pacienti cenšas noskaidrot, jo netiek informēti par iestādēm, kurās veic konkrēto procedūru, kura paredzēta pacientam.
Māsai ģimenes ārsta praksē ir ļoti liela loma, jo viņai ir jāprot pildīt medicīnas māsas loma, pedagoga loma, psihologa loma un sekretāres loma, kas ir milzīgs un grūts darbs primārajā veselības aprūpē, tomēr ne visas māsas ģimenes ārsta praksē pilda visas šīs lomas, jo ir lietas, kuras uzņemas pildīt ģimenes ārsts pats vai pati māsa nav ieinteresēta pildīt kādu no savām lomām ģimenes ārsta praksē.
…
Ģimenes ārsta prakse ir primārā veselības aprūpe, kura ir viena no svarīgākajām veselības aprūpes sastāvdaļām, jo tas ir pirmais saskarsmes posms starp pacientu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju. Primārā veselības aprūpe sevī ietver iedzīvotāju izglītošanu par veselības problēmām, slimību profilaksi un to ierobežošanu, atbilstošu produktu un veselīga uztura lietošanas propagandu, mātes un bērna veselības aprūpi, ieskaitot ģimenes plānošanu, endēmisko slimību profilaksi un kontroli, iedzīvotāju imunizāciju pret svarīgākajām slimībām.
