-
Onkoloģisko risku samazināšana manā ikdienā
Secinājumi
1. Latvijā ir liela mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem, kurus ierosina ģenētiskā predesponētība un ārējie vides faktori (kaitīgie strarojumi, kancerogēnas ķīmiskas vielas, onkogēnie vīrusi, fizikālie faktori).
2. Mani ietekmē daudzi vides faktori, bet visbīstamākais ir saules ultravioletais starojums, mikroviļņu starojums, stresori, ķīmiskās kancerogēnās vielas pārtikā, kosmētiskajos un higiēnas līdzekļos.
3. Būtiska loma ir pārtikas, gaisa un ūdens piesārņojumam, jo ķīmiskās vielas nokļūst organismā un uzkrājas līdz noteiktam līmenim. Ja to daudzums sasniedz kritisko līmeni, var rasties dažādu orgānu slimības un arī onkoloģiskas slimības.
4. Lielāko daļu no faktoriem, kas ietekmē vēža attīstību, es varu mainīt, līdz ar to mazinot savu risku saslimt. Es varu rūpēties par savu veselību, mēreni uzturoties saulē, mēreni lietojot elektroierīces, mobilo telefonu, rūpīgi izvēloties produktus un kosmētiskos līdzekļus, mazāk pakļaujot sevi stresam.
5. Ir faktori, kurus es izmainīt nevaru, piemēram, samazināt apkārt esošo azbesta preču daudzumu, samazināt izplūdes gāžu daudzumu, jo šie faktori nav no manis atkarīgi.
…
Onkoloģiskās slimības rodas, ja uz organismu iedarbojas kancerogēnas ķīmiskas vielas, onkogēnie vīrusi, fizikālie faktori. Viens no būtiskajiem vēža riska faktoriem ir iedzimtība, bet svarīgi ir arī fizikālie faktori (jonizējošais, radioaktīvais, ultravioletais starojums), smēķēšana, neveselīgs uzturs. Darba mērķis: izvērtēt un samazināt ar vides piesārņojumu, darba un vides neatbilstību higiēnas prasībām saistīto onkoloģisko risku manā ikdienā. Darba uzdevumi: 1. Raksturot visus vides faktorus, kas man dotajā brīdī var veicināt onkoloģisko slimību veidošanos. 2. Izvērtēt onkoloģisko slimību riska faktorus saistībā ar manu apkārtējo vidi. 3. Izveidot paredzamo izmaiņu plānu manā ikdienā, lai samazinātu onkoloģisko saslimšanu risku.
