-
Menedžmenta teorijas evolūcija un attīstība
5. Ar ko var raksturot modernās teorijas?
Kā ievērības cienīgākās modernās teorijas tiek uzskaitītas: globālā pieeja (organizācijas „Z” veida modelis); saistošā pieeja (vadošās organizācijas pieredzes izmantošana).
Globālā pieeja nozīmē dažādu organizāciju menedžmenta pozitīvās pieredzes pētīšanu, apkopošanu un izmantošanu pēc noteikta modeļa. Saistošā pieeja nozīmē pozitīvās menedžmenta pieredzes, kas pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēta veiksmīgās organizācijās pētīšanu un izmantošanu.
Produkcijas apjoma un sortimenta palielināšana un līdz ar to patērētāju vajadzību veidošanas un apmierināšanas nepieciešamība izraisīja kvalitātes menedžmenta attīstību un visaptverošas kvalitātes vadības koncepcijas izstrādi un plašu pielietojumu praksē, kas ir metožu kopums, kas tiek virzīts uz nepārtrauktu kvalitātes paaugstināšanu un patērētāju vajadzību apmierināšanu, plaši iesaistot šajā darbā organizācijas darbiniekus. Modernās koncepcijas realizācijas metodes būtiski atšķiras no pirmreizējā modeļa, jo tās paredz ne tikai produkcijas kvalitātes testēšanu, bet arī darbinieku piesaistīšanu kvalitātes kontrolei. Kā galvenie visaptverošās kvalitātes vadības elementi ir: darbinieku iesaistīšana; organizācijas uzmanības koncentrēšana uz patērētājiem; rādītāju salīdzināšana; darba procesa pastāvīga pilnveidošana.
…
Kādi ekonomiskie, sociāli un politiskie apstākļi veicināja menedžmenta teorijas attīstību? Menedžmenta teorijas attīstību ietekmēja faktori: ekonomiskie; sociālie; politiskie. Ekonomiskie – Ekonomiskā sistēma un tās attīstības tendences ietekmēja menedžmenta teorijas attīstību, jo 20. gs. sākumā miljoniem eiropiešu emigrēja uz Ameriku uz izveidoja tur milzīgu kvalificēta un strādīga darbaspēka tirgu. ASV atbalstīja vispārējās izglītošanas ideju, kas veicināja talantīgu cilvēku iekļaušanos menedžmenta jomā. ASV biznesā praktiski nepastāvēja valsts regulējums un liela loma bija biznesa organizācijām, kurām bija nepieciešama menedžmenta pilnveidošana. Zinātniskie pētījumi menedžmentā bija nepieciešami biznesa uzplaukumam. Sociālie – faktori, kas saistīti ar cilvēku uzvedības normām un sociālo vidi sabiedrībā ietekmēja menedžmenta teorijas attīstību. Kultūra, izglītība, drošība – tas viss veido sociālo vidi.
