-
Filosofisko jautājumu risinājums Raiņa dzejoļu krājumā "Gals un sākums"
Rainis, īstajā vārdā Jānis Pliekšāns (1865 - 1929) darbojās dzejā un dramaturģijā, mazliet rakstīja prozu un visu mūžu aktīvi strādāja žurnālistikā. Raiņa dzīvesbiedre bija Aspazija, īstajā vārdā Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, vēlāk Elza Pliekšāne, kas bijusi nozīmīga latviešu literāte un politiķe.
Raiņa personības tapšanu un arī daiļrades sākumposmu iespaidoja Jaunā strāva, kas izveidojās 19. gadsimta deviņdesmito gadu sākumā un kas vienoja latviešu inteliģences lielāko daļu (Jaunās strāvas piekritēju vidū bija arī Veidenbaums un Aspazija). Jaunlatvieši pirms dažiem gadu desmitiem bija inspirējuši nacionālās pašapziņas atmodu, savukārt Jaunā strāva atmodināja sociālo pašapziņu. Jaunajai strāvai bija sociāldemokrātiska ievirze; liela ietekme bija marksismam un dažādām revolucionārām mācībām; tā atradās opozīcijā Krievijas valdībai un vācu muižniecībai. Te gan jāpiebilst, ka Jaunā strāva bija nevis organizācija vai partija, bet gan sabiedriska kustība bez precīzi formulētas programmas un mērķiem. Jaunās strāvas grupējumi izveidojās Rīgā, Tērbatā, Pēterburgā, Maskavā.…
Dzejoļu krājumā „Gals un sākums” ir uzkrītoši bieži lietota “es” forma, kuru agrāk Rainis izmantoja gandrīz tikai mīlas lirikā. Tajā domātājs, retors un dzejnieks beidzot ir nonākuši saskaņā. „Gala un sākuma” nodaļas atdalītas nevis ar virsrakstiem, bet ar moto, kurā atkārtojas viena un tā pati frāze: “Es ritu, ritu.” Šī frāze dažādos kontekstos pamazām pārtop. Šajā dzejoļu krājumā Rainis cilvēku uzsver kā tikai vienu daļiņu no visa. Viņš uzsver, ka ir jārēķinās ar citiem, ka nekas nav atkarīgs tikai no tevis. Lai gan tai pat laikā dzejolī „Pats” viņš raksta, ka „Ko dari, to dari pats, lai palīga nelūdz tavs skats....” , jo tikai tā darbs būs tevis padarīts un tie būs tavi nopelni. Šajā pašā dzejolī Rainis raksta, ka pašam sev jābūt žēlotājam, zinātājam, vērotājam un vadītājam. Arī dzejolī „Dzīvā dzīve” viņš uzsver, ka cilvēkam ir jāizcīna sava vieta zem saules: Droši meties ļaužu drūzmā, Darbojies un cīnies plūsmā! Grūd un dzen, un topi dzīts, Dzīvā dzīvē apgrozīs!
