-
Fizisko aktivitāšu ieteikumi
Kliente- Vita ir 35 gadus jauna sieviete, 3 bērnu mamma, mazākajam nepilni 2 gadi.
Vita kopumā ir bijusi visu dzīvi mazaktīva, periodiski patstāvīgi darbojusies treniņu zālē, bet pēc pēdējā bērniņa sasniedza 99 kg svaru. Ar sabalansēta uztura palīdzību un soļošanu (aktīvas pastaigas ar ratiem) gada laikā viņa nonāca līdz 78 kilogramiem, un ir parādījusies dabiska vēlme palielināt fizisko slodzi. Kā arī iekustinēt svara krišanās procesu.
Uz doto momentu Vitas fiziskā sagatavotība ir zema/vidēja. Bet regulāras pastaigas svaigā gaisā ar bērnu ratiem, ātrā tempā vairāku stundu garumā ir viņas ikdiena. Bet ķermenis ir jau adaptējies slodzei un ir nepieciešams mainīt un palielināt slodzi.
Fiziskā aktivitāte tiks plānota saskaņā ar Vitas grafiku un iespējām, esot pilna laika mammai, dzīvojot nelielā ciematiņā, kur nav pieejama ar trenažieriem aprīkota sporta zāle.
Tā kā Vitas ĶMI indekss parāda aptaukošanos problēmu un grūtniecībā tika konstatēts gestācijas diabēts, tad viņai tika pārbaudīta arī veselības stāvoklis, pārliecinājāmies par diabēta neesamību un vispārējo veselības stāvokli. Vita ir praktiski vesela. Nav nekādu būtisku fizisko aktivitāšu ierobežojumu.…
Universitātē izstrādāts fizisko aktivitāšu ieteikumi mēnesim konkrētam (praktiski veselam) cilvēkam, izmantojot aerobos, spēka un citus vingrinājumus, piemēram, lokanības, līdzsvara u.c. Norādīts cilvēka: • vecumu, • dzimumu, • augumu, svaru, ĶMI, • raksturota fiziskās aktivitātes pēdējā mēneša laikā, • fizisko sagatavotību (ļoti zema, zema, vidēja, virs vidējā, augsta) Uzskaitīti trīs galvenie mērķus, svarīguma secībā, ko cilvēks vēlas sasniegt, izmantojot fiziskos vingrinājumus. Programmā precīzi norādīts: - aerobo vingrinājumu vai trenažieru veidi, aerobas slodzes apjoms (slodzes biežums un ilgums), intensitāte precīzi aprēķinot sirdsdarbības frekvences diapazonus, intervāltreniņu dozējumus; - ieteikumi par spēka vingrinājumiem, norādot treniņu skaitu nedēļā, vingrojumu skaitu, piegājienu skaitu, pretestības diapazonus, atkārtojumu skaitu, tempu, atpūtas intervālus un citus ieteikumus; - ieteikumi par lokanības vingrinājumiem.
