-
Īres, nomas, dāvinājuma un darba līgumi
Treškārt, svarīgi ir ne tikai izpētīt darba līguma saturu, bet arī rūpīgi pārliecināties, vai galvenā informācija par darba ņēmēju un darba devēju ir pareiza. Jāpārliecinās par darba tiesisko attiecību sākuma datumu un jānoskaidro, vai darba devējs nav paredzējis pārbaudes laiku, kurš nedrīkst būt garāks par 3 mēnešiem. Jāpārliecinās, vai darba līgumā ir norādīta darba ņēmēja samaksas apmērs un izsniegšanas laiks, jo darba algai ir obligāti jābūt norādītai darba līguma saturā. Jānoskaidro par kādu darba laiku darba ņēmējs parakstās, vai tas nepārsniedz normāla darba nedēļas apjomu – 40 stundas.
Visbeidzot, ir svarīgi arī painteresēties, vai darba devējs vispār ir pilnvarots slēgt ar darbinieku darba līgumu. Kā arī ļoti būtiski noskaidrot kāds ir darba līguma termiņš.
Raksturojiet dāvinājuma līguma galvenās īpašības.
Dāvinājuma līgums ir iekļauts Latvijas civillikuma 1912. pantā, kurš nosaka, ka dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir kādam citam bez atlīdzības kāda mantisku vērtību. Tomēr, lai dāvinājums būtu spēkā, tas ar pateicību ir jāpieņem apdāvinātajam vai viņa vietniekam, kurš varētu būt pilnvarota persona, likumiskais pārstāvis, aizbildnis vai aizgādnis. Piekrītot dāvinājumu saņemt, apdāvinātais iegūst tiesības tiesas ceļā prasīt dāvanas nodošanu gan no paša dāvinātāja, gan arī no dāvinātāja mantiniekiem.
…
Latvijas 1937. gada Civillikumā, kura darbība tagad atjaunota, nomas un īres līguma definīcijas ir vienotas, bet tālāk seko paskaidrojums par to, ar ko atšķiras noma no īres. Tā Civillikuma 2112. pants nosaka, ka noma vai īre ir līgums, ar ko viena puse piešķir vai apsola otrai pusei par zināmu nomas vai īres maksu kādas lietas lietošanu. Līgums, ar kuru piešķir vai apsola augļu nesēja lietas lietošanu augļu ievākšanai no tās ir noma, bet ikviens cits lietošanas piešķīruma līgums - īre. Pēc Civillikuma 855. panta auglis ir katrs labums, ko var iegūt, galveno lietu lietojot.
