-
Kārļa Ulmaņa un viņa diktatūras reprezentācija laikraksta "Cīņa" 1940.gada jūnija izdevumos
Nr. | Sadaļas nosaukums | Lpp. |
IEVADS | 3 | |
1. | KĀRLIS ULMANIS | 4 |
4.2. | Prese un Kārlis Ulmanis | 5 |
2. | LAIKMETS | 7 |
2.1. | Kameru sistēma | 9 |
2.2. | Iedzīvotāji | 10 |
2.3. | Prese | 10 |
2.4. | Skatuves māksla | 11 |
2.5. | Diktatūras beigas | 11 |
3. | MEDIJI | 13 |
4.1. | Laikraksts Cīņa | 14 |
5. | ANALĪZE | 15 |
SECINĀJUMI | 19 | |
IZMANTOTIE INFORMĀCIJAS AVOTI | 20 | |
PIELIKUMS | 21 |
4) Laikraksta attieksme pret Kārli Ulmani:
Tā kā laikraksts Cīņa ir Latvijas Komunistiskās partijas centrālorgāns, nav grūti iepriekš paredzēt, kāda būs laikrakstā paustā attieksme pret Kārli Ulmani, protams, negatīva, nosodoša un pat pazemojoša. Tiek izceltas Ulmaņa autoritārā režīma vājās puses, slavēta Padomju Savienība.
SECINĀJUMI
1. Laikrakstā Cīņa analizētajā laika posmā (1940. gada 22. jūnijs- 29. jūnijs) Kārlis Ulmanis tiek pieminēts tikai, izmantojot viņa uzvārdu- Ulmanis.
2. Nav atrodams neviens pozitīvs fakts par K. Ulmaņa diktatūru.
3. Pētījumā netiek skarti vārdi fašisti, fašistiskais režīms, kas tiešā veidā arī saistīti ar Kārli Ulmani. Ja aplūkotu arī tos, būtu iespējami daudz detalizētāki pētījuma rezultāti.
4. Laikrakstā Cīņa bieži pieminēts dažādās sapulcēs, mītiņos teiktais, protams, izceļot negatīvo viedokli par Kārli Ulmani.
5. Vistiešākajā mērā tiek pausta negatīva attieksme pret Kārli Ulmani un viņa autoritāro režīmu. Tiek izmantota leksika, kādu mūsdienās oficiālajos medijos nav iespējams sastapt (ja vienīgi komentāru sadaļā).
6. Palielinoties reklāmu izmēriem un skaitam, palielinājās arī laikraksta Cīņa lapaspušu skaits.
…
Darba mērķis: Izpētīt Kārļa Ulmaņa reprezentāciju laikrakstā Cīņa 1940. gada jūnijā, laikā, kad K. Ulmaņa režīms tika gāzts un Padomju Savienība ienāca Latvijas teritorijā. Pētnieciskie jautājumi: Kāda bija laikraksta Cīņa attieksme pret Kārli Ulmani un viņa diktatūru? Cik bieži Kārļa Ulmaņa vārds parādījās laikrakstā Cīņa 1940. gada jūnijā? Darbā pētīti un analizēti: Laikraksta Cīņa 1940. gada 22., 23., 25., 26., 27., 28. un 29. jūnija izdevumi. Atslēgas vārdi: Kārlis Ulmanis, laikraksts Cīņa, Padomju Savienība, politika, mediji, prese, Latvija, diktatūra, autoritārais režīms. Darbs satur: 23 lapas, 4 nodaļas, 7 apakšnodaļas, 9 tabulas, 1 attēlu, 1 pielikumu. Darba teorētiskā daļa sastāv no informācijas par Kārli Ulmani, viņa autoritāro režīmu Latvijā, saimniecisko darbību un kārtību tā laikā. Kā arī tiek apskatīta Kārļa Ulmaņa un mediju savstarpējā saistība. Darba praktiskajā daļā veikta laikraksta Cīņa 1940. gada jūnija izdevumu analīze. Metodoloģija: kontentanalīze. Izveidotas kategorijas, pēc kurām analizēta laikraksta Cīņa nostāja pret Kārli Ulmani un viņa autoritāro režīmu, kā arī biežums, ar kādu Kārļa Ulmaņa vārds parādās 1940. gada (22. jūn.- 29. jūn.) izdevumos.
