16) Kas ir līguma denonsācija, kā tā izpaužas?
Izplatītākā juridiskā forma starptautiska līguma spēka izbeigšanai pirms termiņa ir denonsācija. Tās formulējums tiek ietverts pašā līgumā, nosakot kārtību, kādā dalībnieks var vienpusēji izbeigt līguma spēku. Denonsācijas formulējumā parasti tiek prasīts, lai dalībvalsts noteiktu laiku iepriekš paziņotu savu vēlēšanos izbeigt līguma spēku. (Fogels, 2009: 124) Denonsācija ir pienācīgi noformēta valsts atteikšanās no starptautiskā līguma, ko tā bija noslēgusi; visbiežāk pielietojamais starptautisko līgumu darbības izbeigšanas tiesiskais veids. (Jakubaņecs, 1998: 25)
17) Vai Latvija ir monistiska vai duālistiska valsts, piemērojot starptautiskās tiesības?
Valsts ir monisma piekritēja, ja tā atzīst starptautiskās tiesības kā daļu no savām nacionālajām tiesībām un nepieprasa nekādus speciālus likumus, turpretim, ja valsts ir duālistiska, tad starptautiskās tiesības kļūs par daļu no nacionālajām tiesībām vienīgi tad, ja tās tiks ieviestas ar speciāla likuma palīdzību. Latvija ir monistiska valsts.
18) Kādus starptautiskos līgumus var nodot apstiprināšanai tautas nobalsošanā?
Satversmes 78.pantā nav norādīti nekādi tautas kompetences ierobežojumi pieņemt lēmumus automātiskā referenduma kārtībā. Pants nosaka pavisam vienkārši – ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju var iesniegt pilnīgi izstrādātu likumprojektu, bet, ja Saeima šādu likumprojektu nepieņem bez satura pārgrozījumiem, izdarāma tautas nobalsošana. Starpkaru doktrīnā Satversmes 73.panta ierobežojumi gan tika attiecināti arī uz automātisko referendumu. Proti, viena desmitā daļa vēlētāju gan var iesniegt Saeimā likumprojektus par Satversmes 73.pantā minētajiem jautājumiem, taču par tiem nevar notikt automātiskais referendums, ja Saeima šo likumprojektus pieņem ar satura pārgrozījumiem.
…
1) Kas un kādā veidā rada starptautiskās tiesības? 2) Kāpēc Hugo Grocijs tiek uzskatīts par starptautisko tiesību „tēvu”? 3) Ar ko starptautisko tiesību vēsturiskās attīstības ziņā ir nozīmīgi 1648.gads, 1919.gads, 1945.gads? 4) Kādēļ beidza pastāvēt Tautu savienība? 5) Nosauciet starptautisko tiesību avotus, kurā starptautiskajā līgumā tie ir uzskaitīti? 6) Raksturojiet jēdzienus „opinio juris”, „jus cogens” un „ergo omnes” normas. 7) Kā var pierādīt paražu pastāvēšanu starptautiskajās publiskajās tiesībās? 8) Kāda ir starptautisko tiesību avotu savstarpējā hierarhija? 9) Vai Vispārējā cilvēktiesību deklarācija ir starptautisko tiesību avots, kāpēc? 10) Kā 1969.gada Vīnes konvencijā par starptautisko līgumu tiesībām tiek definēts termins „līgums”? 11) Kādēļ starptautiskos līgumus tiek pieļautas atrunas? Kurā brīdī valsts var tās izteikt? 12) Kādos gadījumos līgumā ietvertas normas var radīt pienākumus valstij, kura nav attiecīgā līguma dalībniece? 13) Kas ir „rebus sic stantibus”? 14) Kādus secinājumus ANO Starptautiskā tiesa ir izdarījusi 1994.gada lietā Qatar v. Bahrain attiecībā uz starptautisko līgumu formu? 15) Kādos gadījumos Latvijā starptautisko līgumu ratificē, kādos – pievienojas? 16) Kas ir līguma denonsācija, kā tā izpaužas? 17) Vai Latvija ir monistiska vai duālistiska valsts, piemērojot starptautiskās tiesības? 18) Kādus starptautiskos līgumus var nodot apstiprināšanai tautas nobalsošanā? 19) Kā dažāda veida Latvijai saistošo starptautisko līgumu vietu Latvijas tiesību sistēmā regulē LR likums “Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem”? 20) Ja Latvijas Republikas likums nonāk pretrunā gan ar Eiropas Kopienu tiesību normu, gan starptautisko tiesību normu, kura ir piemērojama?
Atsevišķas atsauces nekvalitatīvas.
