-
Nelabvēlīgo faktoru ietekme uz embrija attīstību, grūtnieces dzīves veida ietekme, infekcijas slimības un vides piesārņojums
Vides kaitīgie faktori var ietekmēt olšūnu jau no apaugļošanās brīža. Augļi ir īpaši jutīgi pirmajā grūtniecības trešdaļā (no 15. līdz 40. dienai), kad veidojas orgāni. Tālākajā grūtniecības laikā vairs nenovēro orgānu anomāliju (nepareizu veidojumu) rašanos, bet var būt novērojami orgānu vielu un struktūru zaudējumi vai traucējumi, līdz ar to samazinās augļa prenatālais augšanas laiks (svara, garuma izmaiņas). Kaitīgā iedarbība var notikt caur placentu, jo dažos gadījumos toksiskas vielas, piemēram, tvana gāze, etilspirts var pārvarēt placentas barjeru. Placentu ietekmē arī tādas toksiskās vielas kā svins, metildzīvsudrabs un tabakas dūmi. Kaitīgā ietekme var būt arī netieša, piemēram, mātes organismu ietekmē troksnis, karstums, jonizējošs starojums un citi faktori.
Telpu mitrums, gaisa apmaiņas biežuma samazināšanās, celtniecības materiāli, krāsas, tīrīšanas līdzekļi, vides tabakas dūmi un kurināmā sadegšanas produkti ir iemesli sliktai iekštelpu gaisa kvalitātei. Slikta iekštelpu gaisa kvalitāte ir vairāku veselības problēmu iemesls – alerģiski simptomi, miega un koncentrēšanās traucējumi, klepus, šķaudīšana un astmai līdzīgi simptomi bērniem.
Bērni ir jūtīgāki, uzņem vairāk pārtikas un ūdeni uz vienu kilogramu svara (līdz ar to arī vairāk kaitīgo vielu). …
Nelabvēlīgo faktoru ietekme uz embrija attīstību. Grūtniecības laikā sieviete un arī viņas bērniņš (embrijs), ir pakļauti dažādiem faktoriem, kas var būtiski ietekmēt embrija attīstību. Nelabvēlīgie faktori: •Smēķēšana •Alkohola ietekme •Medikamentu ietekme •Infekcijas slimības Smēķēšana Grūtniecības laikā smēķēšanas pārtraukšana uzlabo dzemdes un placentas apasiņošanu. Tiek mazināts risks, ka bērns varētu ciest no skābekļa bada, kā arī samazinās spontānā aborta un priekšlaicīgu dzemdību draudi, mazinās iespējamā bērnu mirstība dzemdībās, kā arī tiek novērsti riski, ka bērns nepilnvērtīgi attīstīties. Tā kā smēķētāju bērniņiem ir mazāks svars, nekā nesmēķētāju, tad parasti smēķējošo sieviešu dzemdību norise ir komplicētāka. Bērniņš piedzimst jau daudz vājāks un viņam ir nepieciešama medicīniska palīdzība. Tie bērni, kuri grūtniecības laikā nav tikuši pakļauti smēķēšanas kaitīgajai iedarbībai, daudz retāk piedzimst nedzīvi, viņi daudz mazāk mirst no Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma un nesmēķētāju bērniem retāk ir Uzmanības deficīta sindroms. Bez tam – bērni, kuru vecāki nav smēķējuši, mazāk ciešs no liekā svara, paši dienās mazāk kļūst atkarīgi no tabakas, kā arī viņiem retāk ir alerģijas un elpošanas ceļu saslimšanas.
