-
Interneta mediju aizsākumi Latvijā
Konspekts2 Datori, elektronika, programmēšana, Māksla, Vēsture, kultūra
Ar ideju „dati var atrasties jebkur” 1997. gada pavasarī darbību uzsāka interneta radio Ozone. Tā struktūrai bija divas daļas: web lapas atradās uz parks.lv servera (Latvijā), bet visi skaņas faili uz RIS servera Berlīnē un XS4ALL.nl servera Amsterdamā. Ar laiku šis radio tika aicināts sagatavot tiešraides programmas retranslēšanai arī citos Eiropas interneta vai FM radio.
Līdzās iespējai publicēties internetā, E-lab atbalstīja arī ideju par brīvo nekomerciālo audio ierakstu izplatīšanu, tāpēc 1997. gadā tika nodibināta apvienība Sloka Sound System, kas bija atvērts visiem muzicēt gribošajiem.
Situācija šodien ir būtiski mainījusies, jo šodien vairs nav izdevīgi uzturēt savus neatkarīgos serverus,jo piedāvātie interneta servisi šobrīd ir daudz lētāki, nekā izmaksas uzturos savus. Kaut arī šodien sociālie tīkli Latvijāir tik plaši sastopama parādība, „alternatīvās zonas” šodien atrodas daudz lielākā pagrīdē, subkultūras ir daudz noslēgtākas un jaunās paaudzes pašorganizējošās aktivitātes ir daudz mazāk pamanāmas nekā 90. gados.
…
E-Lab bija viena no pirmajām neatkarīgajām mākslinieku organizācijām (tā tika nodibināta kā sabiedriska organizācija), ko 1996. gada sākumā dibināja mākslinieki Raitis Šmits, Jānis Garančs, Rasa Šmite, žurnāliste Alise Tīfentāle kopā ar citiem radošiem jauniešiem. Līdz tam, padomju un pēcpadomju laikos vienīgā mākslinieku organizācija bija Mākslinieku Savienība. E-Lab savā darbībā par galveno darbības lauku un organizācijas formu izvēlējās - tīklu, un par savu aktivitāšu un izpausmes formu – komunikāciju. Jaunās informācijas un komunikācijas tīklu tehnoloģijas (internets) tika izmantotas gan kā līdzeklis (instruments) informācijas iegūšanai un apmaiņai, gan sociālai komunikācijai, gan kā jauna telpa radošai pašizpausmei un virtuālu mākslas projektu realizēšanai. E-Lab = māksla + komunikācijas; E-Lab = savienojamība (konektivitate); E-Lab = brīva telpa; E-Lab = atvērta domāšana
