-
Demogrāfiskā situācija Latvijā un Eiropas Savienībā
2011. - 2015. g.
• SECINĀJUMI
• Demogrāfijas zinātnes nozīmi un svarīgumu dažādos sociālajos un ekonomiskajos procesos apliecina tās priekšvēsture, kad cilvēki jau meklēja risinājumus depopulācijas problēmām.
• Ja ap 20.gadsimtu pasaulē bija problēma ar pārapdzīvotību un augstās dzimstības novēršanu, tad jau tagad, 21.gadsimtā, lielākā problēma ir iedzīvotāju starptautiskā migrācija un mirstība.
• Daži pozitīvi, no vēstures nākuši, risinājumi demogrāfiskās situācijas saglabāšanai vai uzlabošanai tiek pielietoti vēl joprojām. To efektivitāti un potenciālu apliecina gadsimtiem gūtā pieredze un sniegtie rezultāti.
• Demogrāfiskās situācijas analīzei ir ne vien politiska, bet arī ekonomiska priekšrocība, jo tās rezultātus uzņēmēji izmanto arī darba tirgū un tautsaimniecības plānošanā.
• Starptautiskā migrācija rada politiskus, ekonomiskus un sociālus draudus tautsaimniecības līmenī, it īpaši pēdējos gados tas ir izteikti Latvijā, tāpēc vairums demogrāfu pēta, kāda būs šīs problēmas ietekme nākotnē, ja netiks savlaicīgi rasts risinājums.
• Eiropas Savienības valstīs dominē emigrācijas pārsvars pār imigrāciju, izņemot ekonomiski attīstītākajās valstīs, piemēram, Maltā, Apvienotajā Karalistē, Itālijā un Zviedrijā.
• Lai veicinātu dzimstību, piemēram, Latvijā kopš 2018.gada ir paaugstināti atvieglojumi, kā piemēram, neapliekamais minimums par apgādībā esošu bērnu - šobrīd ir 230 EUR.
…
Kursa darbs Demogrāfijai jau kopš vēstures laikiem ir bijusi būtiska loma ekonomiskajā un sociālajā sfērā. Sengrieķu domātāji ik pēc pieciem gadiem veica tautas skaitīšanu un meklēja risinājumus dažādām demogrāfiskajām problēmām. Līdz pat mūsdienām demogrāfija nav zaudējusi savu nozīmi, un vēl joprojām daudzi speciālisti un zinātnieki pēta vairums likumsakarības, piemēram, ievērojamais Pēteris Zvidriņš, latviešu demogrāfs un sociologs, kā arī Tomass Roberts Maltuss, kurš bija angļu politologs un demogrāfs. Darba mērķis ir analizēt demogrāfisko situāciju Latvijā un Eiropā, un izvirzīt tās negatīvās un pozitīvās puses, kuras būtu vēlams koriģēt vai saglabāt. Mērķa sasniegšanai izvirzītie uzdevumi: Izpētīt pieejamo speciālo un vispārējo informāciju par demogrāfiju; Iepazīties ar nelielu katras demogrāfiskās parādības teorijas apksatu; Analizēt statistiskos datus par demogrāfisko situāciju Latvijā un Eiropā; Apkopot analizētos datus un izvirzīt demogrāfiskās situācijas negatīvos un pozitīvos aspektus.
