-
Pašvaldību vēlēšanu kārtība un īpatnības
Vietējo pašvaldību vēlēšanas ir aizklātas, tiešas, vienlīdzīgas un brīvas
Aizklātas vēlēšanas – nevienam nav tiesības zināt, par ko ir vēlējis katrs vēlētājs;
Tiešas vēlēšanas – starp vēlētāju un ievēlamo amatpesonu nav starpnieku;
Vienlīdzīgas vēlēšanas – katram vēlētājam ir vienādas iespējas ietekmēt balsojumu;
Brīvas vēlēšanas – potenciāliem vēlētājiem nav jāvēl obligāti, t.i. viņš var izvēlēties vai piedalīties vēlēšanās vai nē.
Izšķir:
aktīvās vēlēšanu tiesības – vēlētājam dod tiesības piedalīties vēlēšanās un balsot valsts un pašvaldību institūciju vēlēšanās;
pasīvās vēlēšanu tiesības – ir tiesības tikt ievēlētam valsts un pašvaldību vēlētajās institūcijās, kā arī izvirzīt savu kandidatūru vai piekrist savas kandidatūras izvirzīšanai.
Tiesības vēlēt domi ir Latvijas Republikas vai citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā ir sasnieguši 18 gadu vecumu un ir reģistrēti vēlētāju reģistrā. Personai ir tiesības pēc sava ieskata vēlēt tās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā tā ir reģistrēta 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai arī tās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kur atrodas likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts attiecīgās personas nekustamais īpašums.…
Vietējā pašvaldība ir vietējā pārvalde, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvniecības — domes — un tās izveidoto institūciju un iestāžu starpniecību nodrošina likumos noteikto funkciju, kā arī likumā paredzētajā kārtībā Ministru kabineta doto uzdevumu un pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.(Vietējās lēmējvaras un izpildvaras institūcijas, kas regulē un vada publiskās lietas vietējo iedzīvotāju interesēs, kādā noteiktā administratīvajā teritorijā, uzņemoties politisku atbildību.) Pašvaldības var tikt izveidotas tās:* ievēlot;* ieceļot;* apstiprinot. Augstākā tiešās iedzīvotāju gribas izpausme ir vietējo pašvaldību institūciju vēlēšanas. Vēlēšanas ir viss izplatītākais politiskas līdzdalības veids – procedūra, kurā visi iedzīvotāji vai to daļa ar balsošanu izlemj, kam uzticēt kādu amatu.Vēlēšanas ir demokrātijas izpausme.
