Katras valsts sekmīgai attīstībai ir nepieciešama efektīva reģionālā politika. Lai to izstrādātu pēc iespējas labāku, kā arī redzētu vai šī politika nes augļus tiek veikti pētījumi, no kuriem mēs varam spriest par Latvijas ekonomisko situāciju arī ES līmenī. Reģionālā politika palīdz virzīt tādas tautsaimniecības nozares kā lauksaimniecību, zivsaimniecību, enerģētiku, transportu, kā arī citas valstij svarīgas jomas.
Izmantojot dažādus kritērijus mēs valsts teritoriju varam sadalīt vairākos reģionos. Reģions – jebkura liela zemes virsmas daļa, kura pēc fiziski ģeogrāfiskām īpašībām vai cilvēka darbības rakstura ir atšķirīga no apkārtējām teritorijām. Izšķir divu veidu kritērijus: normatīvos un analītiskos.
Lai attīstītos reģioni, tiek pielietota reģionālā politika. Reģionālā politika – saskaņotu un organizētu pasākumu kopums attīstības nodrošināšanai visā valsts teritorijā. Reģionālās politikas veidošanā un īstenošanā var iadalīt 5 fāzes:
Reģionālo problēmu identificēšana un definēšana;
Politikas mērķu noteikšana, ja iespējams, ar kvantitatīviem rādītājiem, raksturojot vēlamos rezultātus;
Stratēģijas noteikšana;
Izmantojamo līdzekļu izvēle;
Politikas novērtēšana;
[3,23.lpp.]
Reģionālo politiku mēs varam iedalīt sīkāk:
Reģionālā makropolitika.
Reģionālā mikropolitika
Reģionālā makropolitika ietver:
Dažādus reģionāli diferencējošus pasākumus un līdzekļus nodokļu politikas ietvaros, kā arī ieņēmumu politiku;
Reģionāli diferencējošus monetārās politikas pasākumus un līdzekļus, piemēram, kredītu atvieglojumu piešķiršanu depresīvajos reģionos;
Reģionāli diferencējošus pasākumus un līdzekļus ārējās tirdzniecības jomā, piemēram, ierobežojumus atsevišķu preču vai preču grupu ievešanai valstī, ja šīs preces ražo attiecīgās valsts depresīvajos reģionos.…
Katras valsts attīstībā būtisku lomu ieņem reģionālā politika. Diemžēl Latvijā visi reģioni nav vienādi attīstīti, taču valsts uzdevums ir veicināt teritoriju labvēlīgu attīstību gan ekonomiskajā ziņā, gan sociālajā. Šo mērķi ir iespējams realizēt, ja valstij ir izstrādāta stingra un veiksmīga reģionālā politika. Latvijai ir jātuvojas pārējām Eiropas Savienības valstīm, jo tikai tad spēs Latvija konkurēt Eiropas mērogā, kā arī nodrošināt stabilu valsts izaugsmi. Studiju darba mērķis ir izanalizēt Latvijas reģionu attīstības problēmas. Lai tiktu sasniegts plānotais mērķis, tika izvirzīti sekojoši uzdevumi: Izpētīt reģionu attīstības politiskos aspektus; Izanalizēt Latvijas reģionalo attīstību un raksturot problēmas Raksturot ES un Latvijas reģionālo politiku; Izstrādāt secinājumus un priekšlikumus par Latvijas reģionu attīstību; Lai veiktu pētījumus un analīzi, tiek pielietota teorijas analīze, statistiskās pētījuma metodes, salīdzināšanas metodes. Lai precīzāk būtu uztverama informācija tiek izmantotas tabulas un grafiskie attēli. Izmantotie materiāli bija statistika par Latvijas reģionālo attīstību pēdējo gadu laikā, kā arī kopējs novērtējums par Latvijas reģionālo politiku.
