-
Volfganga Amadeja Mocarta kamermūzika
Rodas ass dramatisks kontrasts. Pāreja uz Lacrimosa. Tur kopmonists parādījis novatorismu harmonijās: sākot ar vārdiem “Oro supplex et acclinis” (“Lūdzu es un pazemojos”), ar enharmonismiem un pamazinātiem septakordiem notiek lejupejošas hromatiskās modulācijas – a moll-as-moll; g moll-ges moll – f dur. Šāda pakāpeniska tonalitāšu pazemināšana un tritonu gājieni rada dziļākā bezdibeņa iespaidu, tas ir arī diezgan rets 18. gs. mūzikas piemērs, kas harmonija izmantota kolorīta radīšanai.
Lacrimosa daļa ir visā darbā liriskākā – var teikt, liriski dramatiskā kulminācija. Vijoļu intonācijās skan vaidi, un uz šī fona korī dzird skumju pilnu minora melodiju.
Mocarta Rekviēmā pārsvarā noskaņa ir traģiska un sērpilna. Taču ir arī kontrastējošas daļas – kvartets Benedictus, daļas Sanctus; Osanna in excelsis.
Mocarta Rekviēms – lielā komponista pēdējais skaņdarbs, viņa “gulbja dziesma” – pieder pie pasaules dižākajiem kultūras pieminekļiem. Pilns dramatisma, sēru un cerību, Rekviēms atradīs vietu katra klausītāja sirdī.
…
....Volfgangs Amadejs Mocarts ir klasicisma laikmeta austriešu komponists, viens no 3 Vīnes klasiķiem. Mocartu kristīja par Johanu Hrizostomu Volfgangu Teofilu – 4 dieva svēto aizbildņu vārdā. Vēlāk latīņu vārdu “Teofils” (kas nozīmē “Dievmīlis”) aizstāja ar atbilstošu itāļu vārdu – Amadeo. Tā viņu sāka saukt skanīgā vārdā – par Volfgangu Amadeju Mocartu... ..Mocarts ir dzimis 1756. gada 27. janvārī Zalcburgā, kas tagad atrodas Austrijas teritorijā, bet tolaik bija Svētās Romas impērijas sastāvā....No kamermūzikas darbiem komponistam ir 6 stīgu kvinteti; 26 stīgu kvarteti, no kuriem 6 - Veltījums Haidnam; 2 stīgu trio; 2 stīgu dueti;1 duets bazūnei un čellam; 4 flautu kvarteti; 1 obojas kvartets; 7 klavieru trio (1 ar klarneti); 32 sonātes un 2 variāciju cikli klavierēm un vijolei....Slavena ir Mocarta serenāde no.13 G-dur jeb “Mazā nakts mūzika” (Eine kleine Nachtmusik), kura.......
