-
Darbaspēka migrācija
Mūsdienās katru cilvēku ar vien vairāk nomāc doma, ka viņa tautieši pamet dzimto zemi, lai dotos kur citur. Liela daļa ir domājuši par šo domu , un salīdzinoši liela daļa ir izdarījuši lēmumu un šeit Latvijā vairs neatrodas. Aizvien vairāk cilvēku izbrauc no valsts, lai dotos nedaudz vieglākā peļņā. Iespējams viņiem ir taisnība, bet es tā nedomāju. Cilvēka peļņa atkarīga no ieguldītā darba, pārāk daudz ir tādu cilvēku, kas grib pelnīt lielu naudu gandrīz neko nedarot, aizbraucot uz ārzemēm viņi strādā darbu, kas neatbilst viņu kvalifikācijai, un bieži vien atgriežas atpakaļ Latvijā, saprotot ko nav darījuši pareizi.
Migrācija ietekmē darbaspēka tirgu un otrādi – darbaspēks var ietekmēt migrāciju. Šie rādītāji atrodas pastāvīgā savstarpējā mijiedarbībā. Darbaspēka migrācija ir nozīmīga sociāla parādība. Ar dzīvesvietas maiņu cilvēki cenšas atrisināt tās savas problēmas, kurām attiecīgajā laika brīdī nespēj rast risinājumu pašreizējā dzīvesvietā un nesaskata šādas iespējas arī pārredzamā nākotnē, bet saredz tās - reālas vai iedomātas - kādā citā vietā. Migrācijas virzieni un apjoms zināmā mērā atspoguļo valsts ekonomiskās un reģionālās attīstības līmeni.
Šajā darbā tiks sniegts ieskats darbaspēka migrācijas jomā, kā arī minēti galvenie cēloņi un sekas tam. Darbā tiks izmantoti dažādi literatūras avoti, kā arī interneta resursi.…
Darbaspēks ir ekonomiski aktīvā sabiedrības daļa. Abu dzimumu personas, kuras pārskata periodā piedāvā savu darbu materiālo vērtību ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai. Ekonomiski aktīvos iedzīvotājus veido nodarbinātie un darba meklētāji (gan reģistrētie Nodarbinātības valsts aģentūrā, gan nereģistrētie), kuri aktīvi meklē darbu. Migrācija - cilvēku migrēšana ir pārvietošanās, pārcelšanās no vienas vietas uz citu; cilvēku ieceļošana valstī vai izceļošana no tās (ārējā migrācija), pārvietošanās pa valsts iekšieni (iekšējā migrācija). Darbaspēka migrācija ir saistīta ar darbaspēka absolūtu vai relatīvu trūkumu atsevišķās valstīs. Tā ir cilvēku pārvietošanās no vienas valsts uz citu ar mērķi iegūt darbu un uzlabot savus dzīves apstākļus. Absolūtais darbaspēka trūkums kādā valstī nozīmē, ka trūkst strādājošo, kas aizpildītu brīvās darba vietas. Bet relatīvais trūkums tiek novērsts tad, kad līdztekus brīvām darba vietām valstī ir nenodarbināti cilvēki, kas nevēlas šīs darba vietas aizpildīt. Parasti iebildumi ir par paredzēto darba algu, vai zemo darba prestižu. Mūsdienās visbiežāk migrē divu veidu grupas: Augsti kvalificēti speciālisti; Nekvalificēts darbaspēks. Galvenokārt šī migrācija notiek uz augstāk attīstītām valstīm, nekā jau atrodas. Procesu, kad labi un augsti kvalificēts darbaspēks tiek zaudēts mēdz saukt par smadzeņu noplūdi, un tieši šī ir ļoti nopietna problēma ar ko saskaras liela daļa jaunattīstības valstis. Šobrīd var izdalīt vairākus valstu grupas un reģionus , uz kuriem dodas imigranti:
