-
Vides aizsardzības principu ievērošana
„Izvērtēšanas princips — jebkuras tādas darbības vai pasākuma sekas, kas var būtiski ietekmēt vidi vai cilvēku veselību, jāizvērtē pirms attiecīgās darbības vai pasākuma atļaušanas vai uzsākšanas. Darbība vai pasākums, kas var negatīvi ietekmēt vidi vai cilvēku veselību arī tad, ja ievērotas visas vides aizsardzības prasības, ir pieļaujams tikai tad, ja paredzamais pozitīvais rezultāts sabiedrībai kopumā pārsniedz attiecīgās darbības vai pasākuma nodarīto kaitējumu videi un sabiedrībai.”
Darba autore uzskata, ka izvērtēšanas principa ievērošana ir diezgan subjektīva, jo katrai personai (piemēram, uzņēmējam un vides aizsardzības speciālistam) ir savs uzskats par to, cik pozitīvs sabiedrībai ir paredzamais rezultāts un vai tas pārsniedz attiecīgās darbības vai pasākuma nodarīto kaitējumu videi un sabiedrībai.
Piemēram, ja noteiktā teritorijā kāds uzņēmums vēlas celt rūpnīcu, bet ir iedzīvotāji, kas protestē pret šādas rūpnīcas celšanu, tad konkrētajai pašvaldībai ir grūti izvērtēt, vai pozitīvais rezultāts sabiedrībai kopumā pārsniedz attiecīgās darbības vai pasākuma nodarīto kaitējumu videi un sabiedrībai.
2012. 4.janvārī Ābeļu pagastā notika kokskaidu granulu rūpnīcas būvniecības ieceres prezentācijas un publiskās apspriešanas pasākums, uz kuru bija ieradušies daudzi tuvākās apkārtnes iedzīvotāji. Šajā gadījumā paredzamais pozitīvais rezultāts ir aptuveni 35 darbavietas tieši rūpnīcā, ap 20 darbavietu loģistikā un vēl aptuveni 100 ar uzņēmumu tieši nesaistītās jomās, bet nodarītais kaitējums videi un sabiedrībai - troksnis, izmeši, dūmi un tvaiki.
Galvenais uzdevums vides aizsardzības principu ievērošanā ir cilvēka apzināšanās, ka vides aizsardzība ir svarīgs mūsu paaudzes un turpmāko paaudžu dzīves līmeņa nodrošināšanas faktors.
…
Dabas aizsardzība ir noteiktu līdzekļu sistēma, ko īsteno sabiedriskās iestādes un valsts, lai nodrošinātu vērtīgo dabas objektu saglabāšanu, dabas resursu saudzīgu izmantošanu un atražošanu, cilvēka dzīves vides aizsargāšanu no piesārņojuma. Cilvēka galvenais uzdevums ir spēt pielāgoties videi un tās pārmaiņām. Katrai personai ir jāizprot termins „ilgtspējīga attīstība”, kas nozīmē attīstību un nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai. Darba autore uzsver to, ka šo terminu uzņēmēji un vides speciālisti uztver dažādi. Uzņēmējiem tas ir saistīts ar peļņas gūšanas aprēķiniem, protams, ar izņēmumiem, kur uzņēmēji veicina racionālu resursu izmantošanu, kā arī atkritumu un kaitīgo vielu ietekmes samazināšanu. Savukārt vides speciālisti draudzīgu sabiedrību saskata teritoriju dabiskumā un dabas daudzveidībā.
