-
Florbola sitiena anatomiskā analīze
Florbols ir jauna sporta spēle, kas radusies Zviedrijā 1981. gadā uz brendija ( ledus hokejs ar bumbiņu) un ledus hokeja pamatiem. Zviedrijā to dēvē par telpu brendiju- innebendy, Somijā- solybendy, Šveicē- unihocey. Skandināvijas valstīs šo sporta spēli iekļauj skolu programmās.
1986. gadā nodibināja Starptautisko Florbola Federāciju (SFF), kurā 1994. gadā uzņēma arī Latvijas Florbola savienību (LSF). Latvijas vīriešu, sieviešu, jauniešu U-19 izlases ar atzīstamiem panākumiem ir piedalījušās Pasaules un Eiropas čempionātos.
Florbols ir spraiga un dinamiska spēle. To spēlē ar nūju un 23 gramus smagu bumbiņu. Spēle ir ļoti līdzīga hokejam, bet bez spēka paņēmieniem. Noteikumi aizliedz bloķēt, sist, pacelt nūju augstāk par jostas vietu, kā arī atrasties kontaktā ar pretinieku. Vienīgais atļautais spēka paņēmiens ir spēle ar plecu. Šī spēle prasa cienīt ne tikai komandas biedrus, bet arī pretiniekus, tiesnešus un skatītājus. Šī spēle palīdz audzināt godīgu, izturīgu, izpalīdzīgu cilvēku un iemāca saprast citam citu pēc žestiem, mīmikas, iejusties otra situācijā, kas lieti noder dzīvē.
Tehnikas paņēmienu izpilde prasa precizitāti, kustību koordināciju, spēku, ātrumu, izturību, lokanību, veiklību, ātru lēmumu pieņemšanu sarežģītās situācijās, kā arī pretdarbības pārvarēšanu.
Florbolu var sākt spēlēt no četru gadu vecuma ar samazināta izmēra nūjām.…
FLORBOLA SITIENA ANALĪZE Spēles darbību realizē šādas savstarpēji saistītas fāzes: Sensorā fāze- ar maņas orgānu palīdzību iegūst uzziņas informāciju. Centrālā fāze- saistīta ar doto spēles momentu. Beigu fāze- kad lēmums ir pieņemts un tiek veikta motoriska darbība. Tehnikas paņēmiena izpilde (gandrīz visās sporta spēlēs) sākas no kājām. Pēc tam kustībā iesaistās sportista ķermeņa muskuļi, tad plecu joslas, augšdelms, apakšdelma muskuļi. Muskuļu darbība tehnikas paņēmiena izpildē notiek stingri noteiktā secībā un laikā, turklāt spēlētāja ķermeņa locekļi atrodas noteiktos stāvokļos. Analizējot florbola tehnikas paņēmiena izpildes gaitu- var iedalīt 5 fāzēs. 1. FĀZE- vēziens. Tās laikā muskuļi tiek sagatavoti spēcīgai piepūlei. 2. FĀZE- sitiena locekļa paātrināšana, attiecīgo muskuļu sagatavošana sitiena izpildei. 3. FĀZE- tās sitiena locekļa enerģijas nodošana bumbiņai, kas uzkrāta izpildot iepriekšējās kustības. 4. FĀZE- pakāpeniska rokas ( un priekšmeta- nūjas), kājas kustības ātruma samazināšana un attālināšana no bumbiņas. 5. FĀZE- sitiena rokas ( un priekšmeta- nūjas), kājas atgriešanās sākuma stāvoklī.
