-
Plānošanas būtība uzņēmējdarbībā
Speciālajā literatūrā par tautsaimniecību plānošanas jēdzienam nav vienota skaidrojuma, jo dažādi ir plānošanas apjomi un uzdevumi, iemēram, valsts, nozares, reģiona, uzņēmuma līmeņi. Bet vispārpieņemtā izpratnē plānošana ir apkārtējās informācijas izvērtējums, mērķu un iespēju apsvēršana, lēmuma pārdomāšana, sagatavošana un pieņemšana, lai konkrētos apstākļos dažādu alternatīvu risinājumu salīdzināšanas un izvērtēšanas ceļa izvēlētos piemērotākos līdzekļus un ieplānotu turpmākās darbības noteiktā kārtībā.
Līdz ar to plānošana, kā jebkuras rīcības pirmā fāze ir sistemātiska gatavošanās lēmuma pieņemšanai, nākotnes darbības projektēšana un racionalizācija. Ar to plānošana ir pretstats nejaušībai un improvizācijai – kaut kam pēkšņam un nesagatavotam. 1
Plānošana ir uzņēmējdarbības mērķu, šo mērķu sasniegšanai nepieciešamo resursu un darbību, kā arī sagaidāmo rezultātu noteikšana konkrētam laika posmam nākotnē.
Bieži vien plānošana ir sagatavošanas stadija lēmumu pieņemšanai, piemēram, dibināt vai nedibināt savu uzņēmumu, uzsākt vai neuzsākt uzņēmējdarbību, un attiecīgo lēmumu pieņemšana. Tātad plānošana ietver mērķu un to sasniegšanas ceļu noteikšanu.…
Jebkurš uzņemējs, sākot kādu lietu, cer gūt panākumus. Šo cerību piepildināšanās atkarīga no tā, cik pareizu lēmumu viņš pieņems, vai izvēlēsies īsto darbības virzienu, un kā nodrošinās nepieciešamos resursus un apstākļus. Lai uzņēmums nodrošinātu savu eksistenci un maksimālu peļņu, jābūt skaidrībai, ko un cik daudz ražot, kāds un cik liels kapitāls nepieciešams, un kur to ņemt, kādas būs produkta ražošanas un realizācijas izmaksas. Šāda priekšstata iegūšanai domās jāparedz un jānovērtē sava uzņēmuma turpmākā attīstība. Jāpārliecinās, ka uzņēmējdarbības mērķi ir reāli, ka ražošanas un finansēšanas process varēs noritēt normāli, ka uzņēmējdarbība kopumā ir izvēlēta pareizi, būs sekmīga un efektīva. Jāapsver arī uzņēmuma darbības vājās vietas, kurām jāpievērš lielāka uzmanība. Tādu informāciju var iegūt, rūpīgi plānojot uzņēmējdarbību.
