-
Hipiju kustība kā rietumkultūras fenomens
Nav vienprātības par to kā radies termins hipijs, daži uzskata, ka tas ir
cēlies no angļu valodas darbības vārda hip ar kuru džeza mūzikā apzīmēja īpašu skaņas kvalitāti, vienlaicīgi šis vārds raksturoja arī melnādaino apspiesto stāvokli sabiedrībā, baltās un melnās sabiedrības nošķirtību. Ielūkojoties angļu-latviešu vārdnīcā vārds hip skaidrots kā - piedzīvot, zināt, izprast kaut ko, būt zinošam. Ir arī cilvēki, kas termina izcelsmi saista ar vārdu hipped, kas tulkojumā nozīmē ķertais. Visi šie skaidrojumi izsaka hipiju kustības būtību. Tomēr nevar aizmirst, ka paši hipiji sevi vienkārši dēvēja par frīkiem,jeb dīvaiņiem, (angl. freak – dīvainis, izdzimums) kas neiederas ‘’normālajā” sabiedrībā. Sākotnēji ar jēdzienu freak apzīmēja cilvēkus ar fiziskām vai garīgām nepilnībām, tāču hipiji šim jēdzienam piešķīra pozitīvu nokrāsu, un mūsdienās ar to apzīmē cilvēkus ar neparastu personību. Slāviskajā vidē vārdam freak ekvalivents bija jurdovij,kas tulkojumā no krievu valodas nozīmē plānprātiņs, vientiesis. (Padomju Savienībā hipiji sevi dēvēja par jurdovijiem).
Hipiju kustība ‘’izauga’’ no bitņiku un hipsteru subkultūras. Sākotnēji hipsteri ( 40. gados ) apvienoja melnādainos džezmūzikas spēlmaņus, taču vēlākajos gados ( 50., 60. gadi ) savā kopienā iekļāva arī cilvēkus ar baltu ādas krāsu, kas bija bohēmiska dzīvesveida piekritēji. …
Rietumkultūrā 20. gadsimta 60. gadi iezīmējas kā liels pārmaiņu laiks. ASV un Eiropā parādās dažādas kustības, kas cīnās par savām tiesībām un vietu sabiedrībā. Līdzās šīm kustībām ASV Kalifornijas štata pilsētā Sanfrancisko izveodojās arī hipiju kustība kā protesta kustība pret sabiedrībā pastāvošajām vērtībām un normām. Iespējams, tā ir tikai sakritība, taču hipiji par vienu no saviem priekšgājējiem uzskatīja tieši Svēto Francisku. Šī jaunā paaudze iestājās par garīgu un mīlestības pilnu dzīvi, tādu, kas ir pretstats mietpilsoniskjam dzīvesveidam
