14. Elektriskās sinapses un informācijas pārneses pamatprincipi tajās.
Elektriskās sinapses- spraugas savienojumi (gan junction). Tās nodrošina ātru informācijas pārvadi no šūnas uz šūnu. 6 konoksīni veido OBV kanālu. Notiek koneksona aizvēršanās un atvēršanās.
15. CNS evolūcija. CNS morfo-funkcionāls raksturojums. CNS funkciju izpētes metodes.
Evolūcija- visvienkāršāk novērojamā atbildes reakcija ir centrālās atveres aizvēršana. Hidrām, kuras pieder pie zarndobumaiņiem, ir audi. Viņas spēj sarauties un izstiepties, kustināt taustekļus. Zarndobumaiņiem atsevišķas nervu šūnas jeb neironi, savā starpā saskaroties, veido tīklveida NS. Posmtārpi, posmkāji un gliemji ir sarežģītas uzbūves dzīvnieki ar labi attīstītu ganglijveida NS. Mugurkaulniekiem ir CNS, kas sastāv no galvas un muguras smadzenēm, kā arī perifēriem nerviem.
…
2. Fizioloģisko funkciju vadības pamatprincipi: Apzināta vadība- gribai pakļauta. To veic NS, pie tam, nepieciešama smadzeņu jaunāko apvidu līdzdalība. Reflektora vadība- vadības komandas veidojas kā atbildes reakcija uz to informāciju, kuru dotajā brīdī saņem “vadības ierīce” Programmēta vadība- notiek saskaņā ar secīgu vadības komandu kopumu, kas noturīgs saglabājas vadības struktūrās. 3. NS vispārējā uzbūve: 4. Neiroglija. Glija CNS: oligodendroglija, astrocīti, ependīmas glija, mikroglija. PNS glija: Švāna šūnas, satelītšūnas. 5. Neironi. “Tipiska” neirona amorfo-funkcionālā uzbūve. Aksonālais transports. Neirona vielmaiņas īpatnības. 6. Neirona morfo-funkcionālā daudzveidība 7. Neirona funkcijas. Sekundārā starpnieku sistēma 8. Neirona dažādie funkcionālie stāvokļi: miera, uzbudinājuma, aktivitātes, kavēšanas. 9. Neironu bioelektroģenēzes funkcija. Membrānas potenciāla fizikālais mehānisms, membrānas miera potenciāls, graduālas MP izmaiņas. 10. Darbības potenciāls 11. Nervu šķiedru morfo-funkcionālā klasifikācija. Mielinizētās un nemielinizētās nervu šķiedras. 12. Sinapšu funkcionālā anatomija. Ķīmiskās sinapses 13. Neirosekrēti 14. Elektriskās sinapses un informācijas pārneses pamatprincipi tajās. 15. CNS evolūcija. CNS morfo-funkcionāls raksturojums. CNS funkciju izpētes metodes.
Aplūkoti 14 jautājumi.
