-
Starptautiskā mārketinga vides elementi
Konspekts4 Mārketings, reklāma, Starptautiskās organizācijas
Vērtības, attiecības, reliģija un valoda – visas šīs sfēras ir savstarpēji ļoti cieši saistīti. Šobrīd starptautiskajā mārketingā liela uzmanība tiek pievērsta reliģijas izpētei, jo tā ļoti iespaido partneru savstarpējās attiecības. Tiek izšķirtas:
Augsta konteksta kultūras – starppersonu attiecībās vislielākā loma ir intuīcijai un situācijai, kā arī tradīcijām (attiecību noformēšana nav obligāta). Dotais kultūras tips ir raksturīgs Āzijas tautām.
Zema konteksta kultūras – visām starppersonu attiecībām jābūt maksimāli formalizētām, nav tradīciju ietekmes. Šis kultūras tips ir raksturīgs Eiropai, ASV.
Kultūru mēdz klasifikācija, balstoties uz četriem kritērijiem:
hierarhisku kāpņu garums - raksturo vienlīdzības pakāpi starp cilvēkiem, proti, jo lielāka starpība starp cilvēkiem, jo garākas ir hierarhiskas kāpnes;
attieksme pret nenoteiktības stāvokli - attieksme pret plānošanu un kontroli;
individuālisms – cilvēka pieņemtā lēmuma neatkarības pakāpe;
maskulinisms – kad cilvēki dod priekšroku sievišķo jeb vīrišķo uzvedības modelim, proti, jo vairāk ir piekopts vīriešu modelis, jo augstāks ir maskulinisma līmenis.
Politiski - tiesiskā vide - Mārketinga lēmumus nozīmīgi ietekmē arī politiskās un juridiskās vides attīstība.…
Starptautiskā mārketinga vides elementi. Mārketinga vide -organizācijas darbību ietekmējošo labvēlīgi faktoru un nelabvēlīgo faktoru kopums, kuri izraisa nepieciešamību tos izmantot vai pārvarēt, lai īstenotu mārketinga mērķus. Vispārīgā nozīmē mārketinga vidi var iedalīt divās daļās : ārējā vide un iekšējā vide. Ārējā vide aptver visu, kas notiek ārpus uzņēmuma, iekšējā vide – tos mārketinga aspektus, kuri pastāv uzņēmuma iekšienē. Bieži vien uzņēmumi daudz lielāku uzmanību pievērš ārējai, nevis iekšējai videi, tomēr abas ir vienlīdz nozīmīgas. Ārējai videi izšķir divas daļas : faktorus, kas ir cieši saistīti ar uzņēmumu (tā sauktā mikrovide), un faktorus, kas raksturīgi sabiedrībai kopumā (tā sauktā makrovide). Uzņēmumam, kas iziet starptautiskā tirgū, būtu vairāk jādomā par makrovides ietekmi uz uzņēmumu, jo tā var krietni atšķirties no pašmāju ārējās vides faktoriem. Jebkuram uzņēmumam izejot starptautiskajā vidē, ir jāapzinās, ka turpmāk tam būs jāsaskaras ar daudz un dažādiem problēmām, kā arī jārēķinās ar daudziem faktoriem, kas raksturīgi konkrētajai valstij, kuras tirgu uzņēmums cenšas iekarot. Uzņēmumam, kurš gatavojas iziet ārējā tirgū, noteikti būtu jāorientējas valsts ekonomiskajā, politiskajā, juridiskajā un sociālajā vidē. Mārketinga vides elementi : Ekonomiskā vide- rāda to, kāds ir tajā vai citā valstī kontroles veids, kontroles līmenis pār ierobežoto ekonomisko resursu sadali. Tās veidi: Naturālā saimniecība; Izejmateriālu eksportējošā ekonomika; Industriālā izaugsmē esošās ekonomikas; Industriālā ekonomika Sociālā un kultūras vide- svarīgi zināt demogrāfisko stāvokli valstī – cik liels ir iedzīvotāju daudzums, vecums, dzimums, izglītības līmenis, dabiskais pieaugums, faktori, kas nosaka mērķauditoriju. Jāņem vērā arī katras valsts kultūra. Kultūra dod katram indivīdam atbalsta punktu, kā jāuzvedas. Sabiedrība veido mūs uzskatus, vērtības un normas. Cilvēki gandrīz neapzināti pieņem pasaules uzskatu, kas nosaka to attiecības ar sevi, citiem, organizācijām, sabiedrību, dabu un Visumu. Citas mārketinga speciālistiem interesantas kultūras iezīmes ietver kultūras pamatvērtības stabilitāti, subkultūru esamību un vērtību maiņu laika gaitā.
