-
Elektrotehnikas tēmas: ķēdes konspekta turpinājums
19. Maiņstrāvas aktīvā, reaktīvā un pilnā jaudas. Jaudu trīsstūris. Jaudas izteiksme kompleksā formā.
Maiņstrāvas ķēdes darbību raksturo ne tikai patērētā aktīvā jauda P, bet arī enerģijas svārstības, kurās piedalās ķēdes induktīvie un kapacitīvie elementi. Svārstību intensitāti apraksta ar reaktīvo jaudu Q, kura var būt induktīva un kapacitīva. Divpola vai ķēdes elementa aktīvā jauda P ir momentānās jaudas p vidējā vērtība. Maiņstrāvas ķēdē aktīvo jaudu apraksta formula: P = U*I*cosφ Aktīvās jaudas avoti var būt tikai EDS. Aktīvo jaudu patērē tikai rezistīvie elementi (R). To var patērēt arī atsevišķi EDS. Reaktīvie elementi (L un C) aktīvo jaudu nepatērē. Aktīvās jaudas mērvienība ir vats (W).
Reaktīvā jauda raksturo enerģijas svārstību intensitāti ķēdē. Enerģijas svārstības notiek reaktīvo elementu (L un C) klātbūtnes dēļ, un tajās var piedalīties arī avots. Izteiksme reaktīvās jaudas aprēķināšanai: Q = U*I*sinφ Reaktīvās jaudas mērvienība ir reaktīvais voltampērs (vars). Tā apzīmējums: var.…
Aprakstītās tēmas: Induktīvas spoles (L un R) pieslēgšana līdzsprieguma avotam. Virknē ar spoli (R un L) savienota kondensatora pieslēgšana līdzsprieguma avotam. Trīsfāzu spriegumu sistēmas iegūšana. Trīsfāzu patērētāja zvaigznes slēgums, fāzu un līniju spriegumi. Trīsfāzu sistēmas neitrālais vads un tā nozīme. Tīsfāzu patērētāja trīsstūra slēgums. Fāzu un līniju strāvas. Kondensatora C uzlāde caur rezistoru R. Pārejas procesu klasiskā aprēķinu metode. Jēdziens par pārejas procesiem, komutācijas likumi. Maiņstrāvas aktīvās jaudas mērīšana. Vatmetra uzbūve. Jaudas koeficients, tā tehniski ekonomiskā nozīme. Maiņstrāvas aktīvā, reaktīvā un pilnā jaudas. Jaudu trīsstūris. Jaudas izteiksme kompleksā formā. Elementu R, L un C paralēlais slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu rezonanse. Elementu R un C paralēlais slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu trijstūris. . Elementu R un L paralēlais slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu trijstūris
