-
Inženierģeoloģija
15. Ledājs, tā veidošanās mūsdienās, kur tas ir sastopams, piemēri pasaulē
Ledājs ir liela apjoma ledus masa, kura pārsvarā veidojusies atmosfēras nokrišņu rezultātā un kura Zemes smaguma spēka ietekmēta var pārvietoties. Ledāji veidojušies ilgā laika periodā, uzkrājoties un sablīvējoties cietiem atmosfēras nokrišņiem. • Lai veidotos ledājs, ir nepieciešami divi galvenie faktori: pietiekošs nokrišņu daudzums un ilgstoša zema temperatūra. Šādi faktori ir nodrošināti teritorijās, sākot no Zemes polārajiem lokiem un virzienā uz tās poliem, kā arī augstkalnu teritorijās. Pastāv lielas atšķirības dažādās Zemes vietās starp zemu temperatūru un nokrišņu apjomu. Tā piemēram, Centrālajā Antarktīdā gada vidējais nokrišņu daudzums ir aptuveni 40 mm un vidējā vasaras temperatūra -40°C, savukārt Patagonijas ledājos gada vidējais nokrišņu daudzums ir 4 500 mm un vidējā vasaras temperatūra ledāju galos ir +15 °C.
Mūsdienu pasaulē 11% no Zemes virsmas jeb 16 miljonus km2 aizņem ledāji, kuros ir koncentrēti 25 miljoni km3 ledus jeb 2/3 no Zemes saldūdens resursiem. Lai labāk iedomātos ledāju kopējo apjomu uz planētas, veiksim nelielu salīdzinājumu. Iedomājieties milzīgos Krievijas plašumus (aptuveni 17,1 miljoni km2), kurus sedz aptuveni 1,5 km bieza ledus sega. Tik liels ir kopējais ledāju apjoms uz Zemes. Ar to, kas notiks ar ledājiem nākotnē, nevar nerēķināties.…
1)Zemes vecums, tā noteikšanas metodes, kāda vecuma ieži atsedzas Baltijā un tās apkārtnē. 2)Zemes garozas ķīmiskais sastāvs, izplatītākie minerāli Zemes garozā, piemēri: 3)Zemes uzbūve, iežu cikls, procesi, piemēri, kur un kādi iežu tipi sastopami. 4)Pazemes ūdeņu veidošanās, ķīmiskais sastāvs un mijiedarbība ar citām vidēm 5)Kas ir grunts? Grunšu klasifikācijas. Grunšu īpašības un to pētīšanas metodes 6) Inženierģeoloģiskās kartes un griezumi, kas tajās tiek attainots un kādi mērogi izmantoti, piemēri no Latvijas un pasaules 7)Grunšu saguluma pētīšana un paraugošana 8)Nogāžu procesi, to iedalījums, aprakstīt vietas, kur tie sastopami 9)Jūras krastu evolūciju noteicošie faktori, Baltijas jūras piemērs 10)Upes krastu akumulācijas – erozijas procesi un vecupju izveidošanās, kādām Latvijas upēm tie labi novērojami 11)Gravu tipi un attīstība, kur un kāpēc tās veidojas Latvijas teritorijā? Zemes garozas tektoniskās kustības 12)Endogēnie un eksogēnie ģeoloģiskie procesi, to iedalījums un galvenie izraisošie faktori 13)Kas izraisa zemes garozas tektoniskās kustības, kur tās novērojamas? 14)Latvijā izplatītākās pēdējā apledojuma glaciogēnās, glaciolimniskās un glaciofluviālās reljefa formas. Kur tās var sastapt? 15)Ledājs, tā veidošanās mūsdienās, kur tas ir sastopams, piemēri pasaulē
PDF formāts.
