-
Ēriha Fromma filosofiskie uzskati darbā "Mīlestības māksla"
Kas ir cilvēks?
Meklējot atbildes uz pēdējo filosofijas pamatjautājumu, varam iegūt priekšstatu, par to, kas ir cilvēks vispār Ē. Fromma uztverē un kāds tas ir mūsdienu sabiedrībā.
Autors uzskata, ka „ cilvēks ir robots – labi paēdis, labi ģērbies, taču bez mazākās intereses par savu sevišķo cilvēcisko īpašību un funkciju,”, jo visa mūsu kultūra balstās uz pirkšanas kāri, uz savstarpēji izdevīgas maiņas ideju. Cilvēks „ ir pārvērsts par preci un uztver savus dzīvības spēkus kā ieguldījumu, no kura viņš sagaida maksimālu labumu, pastāvot attiecīgajiem tirgus noteikumiem,” un viņš ir aizmirsis, ka visi viņi ir viens vesels, taču katrs arī unikāls, neatkārtojams savā būtībā. Par to, ka cilvēks „kļūst par skrūvīti „no deviņiem līdz pieciem”, viņš ir daļa no darbaspēka, birokrātiskā klerku un direktoru spēka,” un pilnībā zaudē savu individualitāti patiekties var, manuprāt, mūsdienu darba organizācijām un uzņēmumiem.
Ē. Eromms arī uzsver cilvēku sabiedrības lielāko mīnusu mūsdienās – cilvēks ir kļuvis par „zobratu kopējā mašīnā” un aizmirsis par individualitāti un savas pieredzes un viedokļa veidošanu, kas, manuprāt, ir ļoti svarīgi, lai saglabātu individualitāti.
…
Mīlestība – tā mums ir visapkārt, tikai jāspēj to ieraudzīt. Mīlestība ir tā, kas paceļ spārnos un neļauj krist zemē. Tā ir neizsmeļams spēka avots. Mīlestība skan dziesmās, dzejā, stāstos. Tā ir filmu, teātru un grāmatu pasaule. Tā ir viss ap ko grozās pasaule, tikai vai mēs būsim tajā, vai spēsim tajā iekļauties? Bet kur tad ir tā īstā mīlestība mūsdienās? Viņa nav sataustāma, ieliekama kastītē vai nopērkama veikalā. Arī Ērihs Fromms savā grāmatā „Mīlestības māksla” ir pievērsies šim tematam un sniedz lasītājam daudz ideju par to, kas ir mīlestība, kā to sasniegt un ko tā dod. *** Katrs var pajautāt sev, vai viņš pazīst daudz patiešām mīlošus cilvēkus sev apkārt? Mehanizācijas un elektrifikācijas laikmetā cilvēks bieži aizmirst par mīlestību vai pēc pirmajām neveiksmēm atmet tai ar roku. Daudz kas cits tiek nostādīts augstāk. Materiālas un taustāmas lietas iegūst lielāku vērtību, bet tādas garīgas un neredzamas vērtības kā dvēsele un mīlestība tiek vērtētas arvien mazāk un mazāk. Tieši tāpēc, manuprāt, šī tēma ir aktuāla mūsdienās, tāpat kā ir aktuālas arī izzūdošās dzīvnieku sugas. Nevar ļaut nekam labam un skaistam pazust no mūsu ikdienas un tieši tad, kad tas ir apdraudēts, tad ir jāpieliek vislielākās pūles, lai to nosargātu un saglabātu mūsu sabiedrībā un ikdienā. Protams, nevar iemācīties mīlēt un atrast īsto mīlestību izlasot grāmatu. Bet grāmatā var atrast daudzas idejas, kuras ir dzirdētas vai bija zināmas jau iepriekš, tikai bija nedaudz piemirsušās. Ē. Fromma paskaidrojumos un idejās var atrast atbildes uz I. Kanta noformulētajiem 4 filozofijas pamatjautājumiem – ko es varu zināt, uz ko es varu cerēt, kas man jādara un kas ir cilvēks. Autors gan neaprobežojas tikai atbildot uz tiem un līdzās uzdod pats savus jautājumus, lai liktu lasītājam padomāt vēl sīkāk par un ap mīlestību, un to, ka mīlestība tiešām ir māksla.
