-
Sabiedriskās attiecības. Uzdevumi
1. Ekspertīze – socioloģiskās informācijas vākšanas metode
Lietpratēja veikta izpēte, pārbaude (kādā konkurētā jomā), kurā nepieciešamas sevišķas zināšanas un kuru izdara, lai dotu pamatotu lietpratēja atzinumu. Savukārt jēdzienu ,,eksperts’’ var apskatīt kā vēl divu savstarpēji saistītu jēdzienu kopumu: eksperts, kā fiziska persona, kas realizē pašu ekspertīzes procesu un veic eksperta pienākumus, un eksperta/ekspertu slēdziens, kas ir patstāvīgs pierādījumu veids tiesu procesos. Ekspertu slēdziens ir ekspertu darbības rezultātā iegūtās ziņas, kurām ir būtiska nozīme tieslietās.
Ekspertīze ir objektu izmeklēšana, kas tiek veikta uz procesa virzītāja (kriminālprocesā) vai uz tiesas (civilprocesā) lēmuma pamata, ar nolūku atrisināt dažāda veida jautājumus, kas rodas izmeklēšanas un lietas apstākļu noskaidrošanas gaitā, gan kriminālprocesā, gan civilprocesā.
Tiesu medicīniskās ekspertīzes veikšanas pamati un tās nepieciešamība, kā arī tās nozīmēšanas kārtība ir reglamentēta gan Latvijas Republikas Kriminālprocesa likumā, gan Civilprocesa likumā. Saskaņā ar LR likumu normām un normatīviem aktiem, par tiesu medicīnisko ekspertīzi tiek dēvēta medicīnisko un bioloģisko zināšanu pielietošana, kas tiek darīts lietas iztiesāšanas gaitā radušos svarīgu un nepieciešamo jautājumu noskaidrošanai. …
Atbildes uz visiem šiem jautājumiem ir darbā: 1.Ekspertīze – socioloģiskās informācijas vākšanas metode; 2.Izsvītrojiet divus liekus jēdzienus šajā rindā. Paskaidrojiet. 3.Aizpildiet tabulu. Paskaidrojiet. 4.Uzrakstiet nelielu sacerējumu (3-4teikumi), kura pamatā būtu kopīga socioloģiska tēma vai situācija un kurā būtu šādi jēdzieni: personība, valsts, politiskais režīms. 5. „Ja bezjēdzīgai „progresa” idejai tomēr ir kāda jēga, tad tikai tehnisko iemaņu sfērā” (V. Zombarts). Ko socioloģija traktē kā „progresu” un „regresu.” Vai tiešām viss ir saistīts ar izmaiņām tehnikā un tehnoloģijā? Patstāvīgi interpretējiet problēmu. 6.Vingrinājums. Sociometrija mazo sociālo grupu izpētes metode. Mēģiniet veikt sociometrisko pētījumu savu studentu grupā potenciālā grupas vecākā amata kandidāta noskaidrošanai. Sagatavojiet sociometriskā kritērija dažādus variantus. Rezultātu apstrādei un analīzei izmantojiet dažādus veidus ( sociogramma, sociometriskā matrica).
