-
Apdrošināšanas tiesības
Personas, pret kurām apdrošinātājs var celt regresa prasību (41.p.)
Pret transportlīdzekļa vadītāju, kas CSNG nodarījis zaudējumus, ja tas: vadījis apreibinošo vielu iespaidā, bez tiesībām, atstājis notikumu vietu vai izvairījies no pārbaudes, nav ievērojis CSNG pieteikšanas kārtību nav ievērojis CSNG pieteikšanas kārtību;
Pret transportlīdzekļa īpašnieku vai līzinga ņēmēju (nav samaksājis prēmiju; nav ievērojis CSNG pieteikšanas kārtību un zaudējumus nevar piedzīt no vadītāja; vadītājs atstājis notikuma vietu un nav noskaidrojams; nav izdarīta tehniskā apskate, ar kuru cēlonībā ir CSNG);
Pret ceļa īpašnieku (pārvaldītāju);
Pret personu, kas zaudējumus nodarīja ar ļaunu nolūku;
Pret transportlīdzekļa īpašnieku vai pret šā transportlīdzekļa tiesīgo lietotāju - ja tas nav apdrošinājis īpašnieka civiltiesisko atbildību.
OCTA likuma 41.p.1.d.4.pkt.
Regresa prasību var celt pret personu, kas zaudējumus nodarīja ar ļaunu nolūku: NEATTIECAS uz “transportlīdzekļa vadītāju, kas noslēdzis apdrošināšanas līgumu”
Senāta 2007. gada 28. marta spriedums lietā nr. SKC-147
Ar šo secinājumu apstiprināta arī iepriekšējā Senāta prakse:
“To, ka [..] 41. panta pirmās daļas 4. punkts nav attiecināms uz ceļu satiksmes negadījumu izraisījušā transportlīdzekļa vadītāju, kurš apdrošinājis transportlīdzekli, Augstākās tiesas Senāts norādījis jau 2006. gada 18. oktobrī [..] (lieta nr. SKC-576, 2006. gads).”
“OCTA likuma interpretācija kopsakarā ar atbildības apdrošināšanas būtību neļauj apdrošinātājam celt regresa prasību pret transportlīdzekļa vadītāju, kurš zaudējumus nodarījis rupjas neuzmanības dēļ”
Torgāns K. Regresa prasība OCTA apdrošināšanā. Civiltiesību, komerctiesību un civilprocesa aktualitātes: raksti, 1999-2008. Current topics on civil, commercial law and civil procedure: selected articles, 1999-2008. R.: Tiesu namu aģentūra, 2009, 580. lpp.
Atbildētājs regresa prasībā OCTA neesamības apstākļos
Īpašnieks
Tiesiskais lietotājs
…
Personai nodarītais materiālais kaitējums ir zaudējumi sakarā ar cietušās personas: 1) ārstēšanu; 2) pārejošu darbnespēju; 3) darbspēju zaudējumu; 4) nāvi. Personai nodarītais nemateriālais kaitējums Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie nemateriālie zaudējumi [nemateriālais kaitējums] ir kaitējums, kas saistīts ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar: cietušās personas fizisku traumu; cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti; apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi; apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti. Apdrošināšanas atlīdzības noteikšanas kritēriji Personai nodarīto kaitējumu aprēķina atbilstoši MK noteikumiem “Nav adekvāti” salīdzinājumā ar atbildības limitu Piemēram: smagu miesas bojājumu gadījumā ir tiesības uz atlīdzību no 250-400 latiem; vidēja smaguma - no 80 – 200 latiem ............
