Kopsavilkums
Pētījuma rezultātā autors izvirza aizstāvēšanai šādas tēzes:
1. Bāreņtiesa, taisot atzinumu, nevar pielaist tajā neprecizitātes, jo atzinums tiek vērtēts kā pierādījums, kā arī tāpēc, ka bāreņtiesa vēlāk, taisot lēmumu, pamatojas uz atzinumu.
2. Bāreņtiesai ir jāpierāda savi apgalvojumi ar pierādījumiem. Katram minētajam faktam ir jābūt precīzi aprakstītam. Autorss ieskatā kā pierādījums ir jāievieš fotoattēli. Turklāt tiesa ir norādījusi, ka fotoattēli apstiprinātu bāreņtiesas aprakstīto. Tāpēc autors piedāvā Bāreņtiesas likuma 16.panta 8.daļu papildināt ar vārdiem „un veikt fotoattēlu uzņēmumus” . Papildināt Bāreņtiesas likuma 16.panta 8.daļu šādā redakcijā:
“pārbaudīt bērna vai aizgādnībā esošās personas dzīves apstākļus un veikt fotoattēlu uzņēmumus.”
3. Autors uzskata, ka sociālo dienestu atzinumiem jāpiešķir lielāka nozīme, jo tos pieprasa bāreņtiesa, lietas apstākļu izvērtēšanai. Tiesai arī būtu jāņem vērā sociālā dienesta atzinums un viedoklis, jo tiem ir ciešāka saskarsme ar ģimenēm.
4. Būtu jāievieš konkrētāks definīciju „spējas” un „īpašības” raksturojums, lai tiktu izveidoti kritēriji, un tā izvairītos no subjektīvā viedokļa ietekmes.
…
Bāreņtiesa, veicot savu darbu, ir atbildīga par bērniem un arī ģimenes attīstību. Tās iesaistās valsts labklājības veidošanā, sniedzot atbalstu tiesību aizsardzībā. Ģimene ir pamats cilvēka apziņas veidošanai par apkārtējo pasauli un attiecībām ar līdzcilvēkiem. Nepareizu uzskatu ieaudzināšana turpmāk ietekmē bērna attīstību. Tomēr ir apstākļi, kad ģimene nespēj pienācīgi nodrošināt labvēlīgu vidi, lai bērns spētu attīstīties, un ir jāiejaucas bāreņtiesai. Tā veic izpēti, lai varētu izvērtēt apstākļus un nepieciešamības gadījumā novērst pārkāpumus. Tā ir palīdzības iestāde, kur var vērsties pēc palīdzības strīdu risināšanai. Bāreņtiesas nozīmi uzsver arī tas, ka strīdus situācijās, kur iesaistīts bērns, tās viedoklis ir tiesā ņemams vērā. Tā ir iestāde, kura cenšas saglabāt ģimenes institūtu un nodrošina, lai pie problēmgadījumiem tiktu rasti risinājumi. Bāreņtiesai ir jārūpējas, lai bērnam būtu kāds, kas rūpējas un aizstāv to, ja to nevar bioloģiskā ģimene, tad nodrošinot citu alternatīvu, kas aizvieto īsto ģimeni.
