-
Arhetipu veidošanās ceļš (K.G.Jungs)
G. Jungs iezīmē mācību par diviem personības tipiem * intraverto un ekstraverto, par dažādām psihes ievirzēm. Taču centrālā vieta viņa uzskatos ir bezapziņai un arhetipiem.
Arhetipi ir Kolektīvās bezapziņas struktūras elementi
Arhetipi izpaužas vēsturē, mītā, literatūrā un reliģijā. Tie mēdz parādīties arī sapņos. Jungs bija pārliecināts, ka sapņi ir radoši simboli, kuriem ir sava nozīme. Tie var mums vēstīt gan par pagātni, gan par nākotni.
Svarīgi apzināties, ka arhetipisko simbolu nav iespējams izskaidrot racionāli. Sastopoties ar kādu no šiem simboliem, cilvēkam jāatbild emocionāli un arvien no jauna jāmeklē šā simbola jēga, nekad to neizsmeļot.
Arhetipu veidošanās ceļš: Arhetipi parādās individuācijas, patības izveidošanās ceļā. Pirmā pakāpe paštapšanā ir tikšanās ar ēnu, kas figurē kā ūdens, spogulis u. tml. Kompromisa iemiesojumu starp cilvēka patieso un neīsto esmi sociālajā dzīvē Jungs dēvē par personu, masku. Nākošā bezapziņas figūra paštapšanas ceļā ir «Animus» un «Anima. Pēc tam ceļā uz patību parādās Gudrais virs un Lielā Māte dažādos veidolos (Ārsts, Skolotājs, Dievība, Saule u. tml.). Centrālais ir patības arhetips - sakārtotības pirmtēls (arī Dao), kas izpaužas kā aplis, kvadrāts, krusts, mandala u. tml. Ap patības arhetipu centrējas visi pārējie arhetipi, kuros tas arī izpaužas.
…
: Pēc Junga domām, patība ir identificējama ar ķermeniskajām un psihiskajām spējām, kas ir dotas, taču ir jāveido. Patība" ir reliģiskais instinkts cilvēkā, tā ir cilvēka tiekšanās pēc pilnības, savu spēku integrācijas vienā veselā. Es atgādinu, ka patība ir transcendentālais jeb transpersonālais, kas ir cilvēkā un veido cilvēka personības būtību, tas ir ārpus cilvēka personiskās pieredzes pastāvošais. Mēs varam teikt, ka tā ir dievišķā dzirksts cilvēkā, kolektīvajā bezapziņā. Tā ir cilvēka personības dziļākā būtība, kas, pēc Junga domām, ir jau cilvēkam dota, kas ir apjausta no pašiem cilvēces pirmsākumiem, kas lika cilvēkam izjust, ka tas ir kaut kas vairāk nekā viņa dzīve, viņa personiskā pieredze. Kā mēs vēlāk redzēsim, par cilvēka dzīves uzdevumu, cilvēka dzīves jēgu Jungs uzskata tuvošanos savai patībai, šīs dievišķās dzirksts atklāsmei. Patības simboli var būt ļoti daudzveidīgi. Nosaukšu tikai dažus, un sāksim artiem, kas ir populārāki mūsu kultūrā. Tas ir krusts visdažādākajā veidā- jūs zināt, ka ir vairāk nekā piecpadsmit dažādu krustu, ieskaitot jau pieminēto kāškrustu. Aplis un ari kvadrāts ir patības simbols.
