-
Organizācija
Šis organizācijas struktūras veids visvairāk piemērots lielām organizācijām. Interesanti ir tas, ka organizācijas, kas izvēlējušās šo principu, pirms tam parasti ir bijušas funkcionāli strukturētas. Ražošanai paplašinoties, menedžeru darbs kļūst aizvien sarežģītāks, menedžeru iespējas palielināt padoto menedžeru skaitu arī ir ierobežotas, tāpēc rodas nepieciešamība pēc organizācijas struktūras reorganizācijas jeb jaunu nodaļu izveides.
Šāda struktūra organizācijas vadībai dod iespēju iecelt pilnvarotos darbiniekus katrā nodaļā, kas pārrauga ražošanu, realizāciju, servisu un visu, kas saistīts ar konkrētās produkcijas izstrādi. Pilnvarotie arī ir atbildīgi par peļņu.
Šim organizācijas struktūras veidam, kurā katras atsevišķās struktūras izveides pamatā ir darbinieku sadalījums pēc ražotās produkcijas, ir savas priekšrocības:
Darba organizācija un nodaļu darbība vērsta uz konkrēta produkcijas veida ražošanu;
Tas atvieglo iedalītā kapitāla un specializēto zināšanu, prasmju lietošanu;
Ir plašākas iespējas dažādot sortimentu un servisu;
Ir iespējams ātrāk pieņemt lēmumus par konkrēta produkta ražošanu.…
Paplašinoties organizācijai, rodas nepieciešamība veidot organizācijas struktūru, citiem vārdiem sakot, sagrupēt darbiniekus nodaļās jeb departamentos kopēju darbību veikšanai. Galvenie darbinieku apvienošanas principi ir: I. Pēc organizācijas funkcijām; II. Pēc ražotās produkcijas vai pakalpojumu veidiem; III. Pēc teritorijas; IV. Pēc patērētāju grupām. Veidojot organizācijas struktūru pēc organizācijas funkcijām, darbinieki tiek sagrupēti pēc līdzīgām aktivitātēm. Piemēram, ja organizācijas galvenās funkcijas ir ražošana, finanses, mārketings, personāla vadība, tad var izveidot četras nodaļas. Jo organizācija ir lielāka, jo sīkāka specializācija jaunās nodaļās nepieciešama. Tā piemēram mārketinga jomu var iedalīt tirdzniecības, reklāmas, pircēju apkalpošanas, tirgus izpētes, tirdzniecības personāla apmācības nodaļās. Finanšu jomā var izveidot kontroles, darba algu aprēķina, uzskaites un analīzes, maksājumu un izdevumu nodaļas.
